Specjalista Federalnej Agencji Zdrowia Daniel Koch ostrzegł, że szwajcarskim szpitalom grozi zapaść, jeśli koronawirus nadal będzie rozprzestrzeniać się w szybkim tempie. Ekspert wezwał obywateli do stosowania się do wprowadzonych restrykcji - podaje Reuters.

"Wirus jest już między nami. Teraz musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nie rozprzestrzeniał się dalej. Zbyt wiele osób jest zakażonych i jeśli to będzie nadal się roznosić, szpitale upadną" - powiedział Koch w wywiadzie dla radia SRF.

W poniedziałek Szwajcaria zmobilizowała 8 tys. żołnierzy i zakazała organizowania wszelkich publicznych i prywatnych imprez. Mimo apeli Światowej Organizacji Zdrowia o maksymalne wzmożenie wysiłków na rzecz wykrywania Covid-19, w Szwajcarii testy na obecność nowego koronawirusa wykonywane są tylko u najbardziej narażonych osób oraz tych wymagających hospitalizacji.

Jak stwierdził Koch, to wynik ograniczonych możliwości. Jak dotąd w kraju dokonywanych było 2 tys. testów dziennie.

"Będziemy robić więcej testów, jak tylko będziemy mogli. Ale wirus nie czeka na testy. Szpitale już teraz odnotowują skokowy wzrost zachorowań i to jest dla nas sygnał alarmowy" - powiedział ekspert.

W Szwajcarii odnotowano dotąd ponad 2,3 tys. przypadków zakażeń Covid-19. 14 osób zmarło.

>>> Czytaj też: Kwarantanna w całej Francji. Wyjście z domu wyłącznie z pisemnym uzasadnieniem