„Od dnia, kiedy wykryto u niego koronawirusa, zaczął spotykać się z krytyką wielu ludzi - jego bliskich krewnych, niektórych mieszkańców osiedla, a także tych, którzy znali go od wielu lat” - powiedział anonimowo dziennikowi "The Indian Express" mieszkaniec osiedla, na którym mieszkał 63-letni bombajczyk.

U mężczyzny wykryto wirusa 13 marca br.

„Otrzymywał wiadomości, w których ludzie obwiniali go za rozprzestrzenianie wirusa. Następnego dnia ktoś wysłał mu wiadomość z informacją, że zmarł. Proszę sobie wyobrazić otrzymanie wiadomości o własnej śmierci” - dodał sąsiad zmarłego.

Po wykryciu koronawirusa u 63-latka zbadano członków jego rodziny - żona i syn również okazali się „pozytywni”. Chociaż utrzymywano dane zakażonych w tajemnicy, wkrótce mieszkańcy osiedla zorientowali się, o kogo chodzi. Rodzina spotkała się z ostracyzmem sąsiadów, a córka i wnuczka - z dyskryminacją w okolicy i szkole.

W obawie przed zakażeniem do zamkniętego osiedla, na którym przez 20 lat mieszkał zainfekowany mężczyzna, przestała przychodzić pomoc domowa, sprzątacze. Tego adresu zaczęli też unikać kurierzy, elektrycy i hydraulicy.

Dziennik „The Indian Express” podaje, że władze Bombaju przebadały sześć lub siedem osób pracujących u rodziny mężczyzny, lecz nie wykryto u nich wirusa. Służby medyczne miasta nie znalazły żadnych osób z symptomami koronawirusa w 460 mieszkaniach w 15 okolicznych budynkach.

Wkrótce mieszkańcy osiedla również spotkali się z plotkami na swój temat. „Ludzie z zewnątrz rozsiewają plotki i wywołują panikę” - powiedział dziennikowi "The Indian Express" Dakshesh Sampat, mieszkaniec osiedla. „Myślą, że staliśmy się niedotykalnymi. W nocy motocykliści krzyczą +korona+ w stronę osiedla i odjeżdżają” - podkreślił.

„To może wywołać obawę o bezpieczeństwo. Indie mają bogatą historię linczów, zamieszki zdarzały się również w Bombaju” - powiedział PAP 58-letni Amit Kapadia, biznesmen z Bombaju. „Teraz jest nawet łatwiej o plotki przez media społecznościowe i internet” - uważa.

W środę bombajska policja nakazała zamkniecie pubów, a dzień wcześniej władze miasta nakazały sektorowi finansowemu ograniczenie liczby pracowników w biurach.

63-letni z mężczyzna, który otrzymywał pogróżki, zmarł we wtorek, stając się trzecią ofiarą śmiertelną wirusa w Indiach. W kraju wykryto dotychczas 151 przypadków koronawirusa, 14 osób wyleczono.

Paweł Skawiński (PAP)