Twarda siła zwycięży nad wartościami? Wyłania się nowy porządek międzynarodowy [OPINIA]

23 marca 2020, 06:45 | Aktualizacja: 23.03.2020, 07:28
Źródło:Bloomberg
Flaga USA

Flaga USAźródło: ShutterStock

USA pozostają dziś jedynym krajem na świecie, który potencjalnie może mieć zarówno siłę, jak i ideały. Dzięki temu Ameryka może zapobiec wyłonieniu się świata, w którym naga siła jest czynnikiem decydującym w stosunkach międzynarodowych - pisze felietonista Bloomberga Andreas Kluth.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (51)

  • Wookie(2020-03-24 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    USA opiera się na fundamentalnej wartości. Wartości pieniądza, a o ideały dba świetny dział PR

    Odpowiedz
  • -myślący(2020-03-23 19:31) Zgłoś naruszenie 5322

    Oczywiście nie było konfliktu w Korei, Wietnamie, z Kubą itd........! Ameryka NIGDY nei kierowała sie ideami!!!!

    Odpowiedz
  • Polska na zawsse(2020-03-23 18:37) Zgłoś naruszenie 332

    Do autora tego artykułu, pamięta Pan kto powiedział słowa, "My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę?" My nie kolaborowalismy jak Włosi, Norwegia, Ukraińcy, czy Rumunia, a mimo to nadal istniejemy

    Odpowiedz
  • ale(2020-03-23 18:10) Zgłoś naruszenie 10121066

    Co za bujda. Ameryka i ideały? Amerykanie to zlepek narodów z Europy. Ich ideały to mieć za darmo ziemię tubylców czyli dzikusów. Ideałem USA to było nie płacenie podatków w starym kraju. Np w Anglii. Opanować kolonię Holendrów, Szkotów, Francuzów na swoją rzecz Obecnie w USA jest 50 % nędzarzy 25-30 % klasy średniej 10 % - 20 % bardzo bogatych i 10 % tak bogatych, że nie wiedzą na co kasę wydać. First USA - to było jedyne i prawdziwe hasło od zarania powstania USA. Donald je tylko głośno wypowiada.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kp(2020-03-23 16:38) Zgłoś naruszenie 123417

    Stare rzymskie powiedzenie. Chcesz pokoju to przysposabiaj się do wojny. I tylko to jest poprawne. Nikt nie rozmawia ze słabymi słabi mają słuchać......

    Odpowiedz
  • kakami(2020-03-23 16:28) Zgłoś naruszenie 5126

    USA nie maja juz zadnych idealow. Prowadza jedynie wojny i narzucaja swoja wole innych z policjanta swiata stali sie glownym terrorysta.

    Odpowiedz
  • Wierny(2020-03-23 15:49) Zgłoś naruszenie 1134331

    Z brukselskimi wartościami jak z cudami:nikt ich nie widział a wszyscy o nich gadają.

    Odpowiedz
  • Krzysztof Mróź (2020-03-23 14:42) Zgłoś naruszenie 11834

    Przeciw po II WS to USA były największym agresorem. A co do wartości to USA pokazują obecnie że nie mają zadnych

    Odpowiedz
  • Starla(2020-03-23 14:17) Zgłoś naruszenie 116

    Świat zobaczy nowy ład po 10 kwietnia jak politycy i celebryci pójdą siedzieć.

    Odpowiedz
  • sid(2020-03-23 14:07) Zgłoś naruszenie 1825

    w odróżnieniu od świata roślin czy zwierząt ludzie maja ideały,,,,,,,,,,,,,,,,,,przynajmniej niektórzy

    Odpowiedz
  • wśiąbsky(2020-03-23 14:00) Zgłoś naruszenie 129123

    Wspieranie PolPota przez USA to min. wyraz tych wartości o których tu mowa? Nie wspominając wielu podobnych kwestii

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zj(2020-03-23 13:59) Zgłoś naruszenie 420

    Ameryka mocna zobaczymy po coronie jak potega bez ubezpieczzenia zdrowotnego ratuje swoich obywatele......nie ma ubezp.zdrowotnego ale jest potezna armia trzeba wybiera.........

    Odpowiedz
  • LOL(2020-03-23 13:16) Zgłoś naruszenie 17739

    Od lat na swiecie rzadza dwie filozofie TANKI albo BANKI reszta to bajko dla ludu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Amen(2020-03-23 13:00) Zgłoś naruszenie 128183

    Boże chroń Amerykę

    Odpowiedz
  • Paweł Papke(2020-03-23 11:44) Zgłoś naruszenie 111220

    Lol - przepraszam, ale Niemcy, Francja, czy UK od dawna prowadzą też politykę w rozumieniu "każdy za siebie".

    Odpowiedz
  • Tenere(2020-03-23 11:44) Zgłoś naruszenie 31828

    Nie twierdzę, że Trump jest znakomitym prezydentem, ale z pewnością jest pierwszym prezydentem USA od kilku kadencji, który nie rozpętał kolejnej wojny. Przypomnę tylko, co zrobiły USA ws. Iraku, Syrii, Egiptu, Libii i Algierii. Afrykę północną oraz Syrię zdestabilizowali Demokraci.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Eschi(2020-03-23 11:35) Zgłoś naruszenie 4416

    I dziwić się skąd się wziął hitleryzm czy stalinizm. Inna sprawa że dziś są już inne czasy. Dzięki broni masowego rażenia małe państwo może się obronić przed napaścią dużego. Broń jądrowa czy biologiczna bardzo skutecznie ostudza zapędy do ataku u agresora.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ityle(2020-03-23 11:21) Zgłoś naruszenie 116410

    Twardą siłę zwalcza się tylko jeszcze twardszą siłą.Tak było,jest i będzie.

    Odpowiedz
  • Mamplan(2020-03-23 10:41) Zgłoś naruszenie 119027

    2,albo 4 (nie pamiętam)bilionów dolarów wydał świat na zbrojenia w 2019.W imię siły czy zniewieściałych ideałów?Wszystko moze się zmienić,oprócz ludzkich emocji.Te są stałe od zawsze,i są tez źródłem konfliktów.

    Odpowiedz
  • fala w woju robila kotam karczycho(2020-03-23 10:27) Zgłoś naruszenie 2687

    najwieksza wartoscia jest byc poklepanym po plecach lub miec zrobione karczycho i nie dopuscic wlasnych dzieci i wnukow do zbierania plodow rolnych sezonowo,i najezdzic sie do syta na nartach az bulbony pojda nosem.

    Odpowiedz