Dziennik potwierdził w źródłach rządowych, że zostały już przygotowane wysyłki do 60 krajów. Transport odbywa się samolotami lotnictwa indyjskiego, czarterami, a także jako bagaż dyplomatyczny.

Po naciskach prezydenta USA Donalda Trumpa władze Indii 7 kwietnia złagodziły restrykcje na eksport niektórych leków, przydatnych do leczenia Covid-19. Premier Narendra Modi po telefonach z Białego Domu i konferencji prasowej w Waszyngtonie, na której Trump mówił o wyciągnięciu konsekwencji wobec Indii, zdecydował się na wysłanie hydroksychlorochiny do Stanów Zjednoczonych.

Indie są jednym z największych producentów leku antymalarycznego, którego działanie w leczeniu Covid-19 nie zostało definitywnie potwierdzone przez badania naukowe.

Zaraz po naciskach prezydenta USA rząd Indii postanowił rozszerzyć akcję wysyłania leków, którą „Hindustan Times” nazywa medyczną dyplomacją, na kolejne 107 krajów. Za darmo leki otrzymają sąsiedzi Indii, przede wszystkim Nepal, Bhutan, Sri Lanka i Birma. Dziennik potwierdził też, że 500 tys. tabletek hydroksychlorochiny poleci do Afganistanu.

Bezpłatną pomoc otrzyma również szereg krajów afrykańskich, w tym m.in. Egipt i Madagaskar. Transporty darmowej pomocy powędrują także na Ukrainę, do Kazachstanu i Syrii.

Dominikana, która obecnie przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, otrzyma partię leków jako przesyłkę dyplomatyczną w samolocie, którym Amerykanie ewakuują swoich obywateli z Azji. Łącznie darmową pomoc od Indii otrzyma 31 państw.

„Nacisk postawiony jest na wysłanie transportów w pierwszej kolejności do tych zaprzyjaźnionych krajów, które mocno ucierpiały przez epidemię wirusa” - powiedział dziennikowi wysoki rangą rządowy urzędnik.

W ramach kontraktów międzyrządowych Indie wysłały już 80 mln tabletek hydroksychlorochiny do 24 krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji, Hiszpanii i Holandii.

Duże ilości paracetamolu zakupiły w Indiach 52 państwa, m.in. Włochy i Szwecja. Dotychczas wysłano za granicę tysiąc ton surowca w formie granulatu, z którego wytwarza się tabletki paracetamolu.

Dziennik zwraca uwagę, że rząd w Delhi bardzo szybko zatwierdził zamówienie od Rosji, strategicznego partnera Indii, a także ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Jordanii, których liderzy cieszą się przyjacielskimi i osobistymi relacjami z premierem Modim.

Priorytetem dla Indii są również kraje, które w zamian za leki mogą dostarczyć sprzęt osobistej ochrony, respiratory i testy na koronawirusa. W czwartek z Chin dotarł transport 650 tys. zestawów testów - kontrakt z północnym sąsiadem przewiduje zakup 1,5 mln zestawów. Indie starają się uzyskać sprzęt medyczny do walki z koronawirusem w USA, Korei Płd. oraz Francji.

>>> Czytaj też: Otwarcie lasów, więcej handlu. Rząd łagodzi obostrzenia i pokazuje plan uruchomienia gospodarki