„Zadaniem ministrów spraw zagranicznych krajów bałtyckich będzie koordynowanie działań w sprawie otwarcia granic, częściowego wznawiania ruchu, intensyfikacji handlu oraz innych procesów” na etapie łagodzenia kwarantanny – powiedział premier Litwy Saulius Skvernelis. W proces ten zostaną zaangażowani też ministrowie zdrowia trzech krajów oraz inne instytucje państwowe.

W komunikacie litewskiego rządu podkreśla się, że premierzy rozmawiali na temat współpracy mającej na celu rozwiązanie kryzysu spowodowanego Covid-19, co, jak zaznaczono, „jest ważne zarówno na poziomie politycznym, jak też eksperckim”.

Uzgodniono, że wideokonferencje szefów rządów Litwy, Łotwy i Estonii będą odbywały się regularnie i będą wtedy omawiane tematy dotyczące realizacji projektu Rail Baltica, synchronizacji sieci elektroenergetycznych, a także propozycja Litwy i Komisji Europejskiej, by nie kupować energii elektrycznej od krajów trzecich.

Od kilku lat Litwa apeluje do Łotwy i Estonii, by nie kupowały prądu z niebezpiecznych elektrowni jądrowych. Chodzi przede wszystkim o białoruską siłownię atomową, która powstaje w Ostrowcu na Białorusi, 50 km od Wilna.

Temat elektrowni w Ostrowcu zostanie też poruszony podczas czwartkowego połączenia konferencyjnego prezydentów Litwy i Białorusi, Gitanasa Nausedy i Alaksandra Łukaszenki.

Urząd prezydenta Litwy poinformował, że przywódcy obu krajów omówią też działania związane z walką z pandemią Covid-19, oraz kwestie dotyczące Partnerstwa Wschodniego.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)