"Wymiana toru między Brusami a Lipuszem pozwoli skrócić czas podróży między Chojnicami i Kościerzyną dzięki zwiększeniu prędkości pociągów pasażerskich z 60 do 120 km/h" - poinformował w czwartek Przemysław Zieliński z zespołu prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Linia kolejowa Brusy-Lipusz liczy 10 kilometrów.

Zieliński wyjaśnił, że zwiększy się też poziom bezpieczeństwa na 18 przejazdach kolejowo-drogowych. "Będzie nowa nawierzchnia jezdni, co pozwoli na sprawniejszy przejazd przez tory. Prace przewidziano do końca czerwca. Wartość prac finansowanych ze środków budżetowych przekracza 16 mln zł" - dodał.

Ze względu na zakres robót na jednotorowej linii wprowadzono autobusową komunikację zastępczą.

"Wykonane i prowadzone prace między Chojnicami i Kościerzyną pozwolą skrócić czas podróży o około 20 minut. Po zakończeniu robót i uzyskaniu wymaganych pozwoleń czas przejazdu pomiędzy miastami skróci się do około godziny. W poprzednich latach wykonano już prace za blisko 30 mln zł brutto. PKP PLK wymieniły szyny i podkłady na odcinku z Chojnic do Brus" - poinformował przedstawiciel spółki.

Oprócz tego, wyremontowano 37 przejazdów kolejowo-drogowych m.in. w Żabnie koło Chojnic i w Brusach. Dokonano również remontu dwóch wiaduktów kolejowych w Lipuszu i Chojnicach.(PAP)

autor: Robert Pietrzak