Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w poniedziałek przekazało PAP, że dotychczas złożono dokładnie 2 mln. 187 tys. 351 wniosków o wsparcie z tarczy antykryzysowej.

Większość z nich stanowią wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS na trzy miesiące - wpłynęło ich 1,25 mln. Złożono również prawie 52 tys. wniosków o odroczenie lub rozłożenie składek ZUS.

Przedsiębiorcy złożyli 15,2 tys. wniosków o wsparcie na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Łączna kwota już przyznanego wsparcia to 1,28 mld zł.

Najwięcej środków w ramach tego wsparcia przyznano firmom w woj. śląskim (400 mln zł), dolnośląskim (165 mln zł) i podkarpackim (87,7 mln zł). Dotychczas najmniej środków przyznano firmom z woj. podlaskiego (8,3 mln zł) i świętokrzyskiego (23,3 mln zł).

Mikroprzedsiębiorcy wnioskują również o niskooprocentowane pożyczki do 5 tys. zł. Te pożyczki będą umarzane wraz z odsetkami, jeśli mikroprzedsiębiorca przez trzy miesiące nie zmniejszy zatrudnienia.

Do powiatowych urzędów pracy złożono 434 tys. wniosków o takie wsparcie. Do poniedziałku pozytywnie rozpatrzono 112,2 tys. wniosków, na łączną kwotę 561,2 mln zł. W rozpatrzonych pozytywnie wnioskach o pożyczkę ujęto ponad 436 tys. pracowników.

Z kolei o świadczenie postojowe zawnioskowało już 374 tys. osób samozatrudnionych oraz prawie 62,3 tys. zleceniobiorców. Wysokość tego świadczenia to 2080 zł brutto (w przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą rozliczających się w formie karty podatkowej – 1300 zł brutto).

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd. Ma on ochronić przedsiębiorców i pracowników przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Rząd podaje, że wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy wyniesie 212 mld zł – to blisko 10 proc. PKB.(PAP)

autorka: Olga Zakolska