"Szanse na to, że wszystkie sklepy poza tymi zlokalizowanymi w centrach handlowych będą otwarte od 6 maja gwałtownie rosną" - napisał na swoim koncie na Facebooku Matovicz.

Według oficjalnych danych do soboty na Słowacji stwierdzono 1407 infekcji koronawirusem, z czego zaledwie cztery w ciągu ostatniej doby. Na Covid-19 zmarły tam dotąd 24 osoby i - jak zauważa agencja Reutera - liczba ofiar epidemii na milion mieszkańców jest jedną z najniższych w Europie.

Na Słowacji zniesiono już niektóre ograniczenia wprowadzone na czas epidemii. Od 22 kwietnia działają sklepy o powierzchni nieprzekraczającej 300 metrów kwadratowych, targowiska, komisy i salony samochodowe oraz niektóre hotele i restauracje serwujące dania na wynos.

W następnej kolejności, od 6 maja, rząd planuje pozwolić na organizację zgromadzeń religijnych, otworzenie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych.

Reklama

Władze zaznaczają jednak, że nadal niezbędne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny i stosowanie środków ochronnych. (PAP)