"W kwietniu sprzedaliśmy obligacje skarbowe o wartości ponad 5,4 mld zł. To historycznie rekordowy popyt w skali miesiąca, który jest wyrazem zaufania do tej formy lokowania i pomnażania oszczędności. Łączna sprzedaż od pocz. roku przekroczyła już 12,5 mld zł" - napisał wiceminister.

Jak wynika z danych resortu finansów, najchętniej kupowane były obligacje 4-letnie, na zakup których przeznaczono środki w wysokości niemal 2,9 mld zł. Łączna sprzedaż od początku roku przekroczyła już 12,5 mld zł, czyli ponad 70 proc. ubiegłorocznej sprzedaży.

MF poinformowało, że podwyższyło kwietniową ofertę 4-letnich obligacji detalicznych indeksowanych inflacją do 5 mld zł z 2 mld zł.

Oprocentowanie 4-letnich papierów detalicznych sprzedawanych w kwietniu wynosi 2,40 proc. w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 1,25 proc. + inflacja.

W maju w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym oprocentowanie 4-latek wynosi 1,30 proc. w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 0,75 proc.

>>> Czytaj też: Oto państwa UE, które czeka największe załamanie gospodarcze [PROGNOZY KE]