Łączna liczba przypadków Covid-19 w Chinach kontynentalnych wzrosła do 82 886, a 4 633 osoby zmarły. Obecnie w kraju choruje 260 osób, w tym 18 przypadków określanych jako ciężkie. Pod obserwacją są również 854 zakażone osoby bez objawów – wynika z najnowszego dobowego sprawozdania komisji.

Osoby z dodatnim testem na koronawirusa, ale bez objawów choroby, nie są w Chinach zaliczane do „potwierdzonych przypadków” Covid-19, a ich łączna liczba od początku pandemii nie została ujawniona.

W prowincji Hubei, pierwszym wykrytym ognisku pandemii, nie potwierdzono żadnych nowych zakażeń od 34 dni – podkreśla państwowa agencja prasowa Xinhua.

W związku ze spadkiem liczby zakażeń kolejne chińskie regiony zapowiedziały w piątek obniżenie stopnia alertu epidemiologicznego. Metropolia Szanghaj i prowincja Guangdong na południu kraju ogłosiły, że od soboty alert zostanie obniżony z drugiego na trzeci stopień.

Szczytowy okres szerzenia się wirusa w Chinach minął wiele tygodni temu, a państwowe media informują o oznakach ożywienia krajowej konsumpcji i turystyki. Odnotowano wzrost sprzedaży samochodów i urządzeń domowych, a epidemia przyczyniła się do szybkiego wzrostu sprzedaży internetowej – przekazał w piątek wiceminister handlu Wang Bingnan.

W okresie wolnym od pracy w dniach 1-5 maja zanotowano wzrost sprzedaży towarów przez internet o 36,3 proc. w porównaniu ze świętami majowymi w ubiegłym roku – przekazał resort handlu. Według oficjalnych danych w okresie wolnym od pracy w dniach 1-5 maja w Chinach odnotowano 115 mln wizyt krajowych turystów, w porównaniu z 195 mln w ubiegłym roku.

Państwowa komisja zdrowia zapewniła w piątek, że w miejscach turystycznych, hotelach, restauracjach i środkach transportu zastosowano nadzwyczajne środki ostrożności, by zapobiec drugiej fali koronawirusa. W czasie świąt majowych nie wykryto żadnych zakażeń niewiadomego pochodzenia ani nowych skupisk infekcji – powiedział wicedyrektor komisji Li Bin. Zaznaczył jednak, że na pełną ocenę działań prewencyjnych podjętych w tym okresie trzeba będzie poczekać 14 dni.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)