Rząd Antonia Costy opublikował w dzienniku ustaw dekret określający termin otwarcia granic kraju, obecnie zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa. Z dokumentu wynika, że najwcześniej będą one mogły zostać otwarte po 15 czerwca, jednak w sytuacji zaistnienia ryzyka nasilenia się epidemii rząd będzie mógł wydłużyć termin zamknięcia granic z Hiszpanią do 25 czerwca.

Portugalskie władze wprowadziły zakaz ruchu kołowego na dziewięciu punktach granicznych 16 marca wieczorem. Od tego czasu możliwość przemieszczania się do i z Hiszpanii mają jedynie kierowcy samochodów dostawczych oraz pracownicy zatrudnieni w sąsiednim kraju.

Decyzja gabinetu Costy zbiega się w czasie z nakazaną przez rząd Hiszpanii Pedra Sancheza 14-dniową kwarantanną dla wszystkich osób docierających do tego kraju. Regulacja hiszpańskich władz wejdzie w życie o północy z czwartku na piątek.

Na podstawie przepisów o obowiązującej od 15 maja kwarantannie osoby przybywające na terytorium Hiszpanii będą mogły wychodzić poza miejsce zamieszkania jedynie w pilnych sprawach, do lekarza oraz na zakupy.

Według lizbońskiego dziennika “Publico” gabinet Sancheza nie negocjował, ani nie poinformował wcześniej rządu Portugalii o wprowadzeniu od połowy maja obowiązkowej kwarantanny dla przybywających do Hiszpanii osób.

>>> Czytaj też: Włochy się odmrażają. Sardynia pierwsza otworzyła sklepy i zakłady fryzjerskie