Nowojorski Fed polskim akcjonariuszem

Zgodę na pośrednie przejęcie AIG Bank Polska nowojorski Fed dostał we wtorek. "KNF jednogłośnie wydała zezwolenie na wykonywanie przez Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku (USA) za pośrednictwem podmiotu zależnego AIG Credit Facility Trust prawa ponad 75 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy AIG Bank Polska" - podała Komisja w komunikacie.

Reklama

Nowojorski Fed to największy z dwunastu Federalnych Banków Rezerw w USA.

AIG, w ramach spłaty ponad 170 mld dolarów pomocy od rządu i właśnie nowojorskiego Fed - a na to ma dwa lata - wyprzedaje spółki z grupy. Docelowo ma skoncentrować się na podstawowej działalności, czyli ubezpieczeniach majątkowych. Koniec więc z bankowością i ubezpieczeniami na życie. Chociaż - niedawno - agencje informowały o wstrzymaniu sprzedaży działalności w ubezpieczeniach na życie, na które chęć miały amerykański MetLife i francuska Axa - obie firmy obecne w Polsce. MetLife miał wcześniej złożyć ofertę wartą 11,2 mld dolarów za American Life Insurance. Oferta Axy nie dotyczyłażyciowej działalności AIG w Japonii.

W banku i w ubezpieczeniach

Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku i AIG Credit Facility Trust mają, zgodnie z decyzją KNF dokładnie sprzed miesiąca, czas do końca kwietnia tego roku na przejęcie kontroli nad polskimi spółkami AIG - Amplico Life i AIG Polska TU.

Komunikat KNF nie podał wówczas więcej szczegółów.

AIG Credit Facility Trust to spółka utworzona przez nowojorski Fed w połowie stycznia tego roku, w porozumieniu z amerykańskim departamentem skarbu. To właśnie w jej posiadaniu jest prawie 80 proc. akcji AIG należących obecnie do amerykańskiego rządu i zajmuje się m. in. sprawami wyprzedaży majątku AIG.

Co zrobi Fed z polskimi spółkami AIG?

Na razie nie ma żadnych informacji o decyzjach Fed w sprawie losu polskich spółek AIG. Jednak od października ubiegłego roku wiadomo, że AIG Bank Polska może zostać sprzedany. Już wówczas KNF mówiła jednak, że kupujący będzie musiał uzyskać zgodę polskiego nadzoru, który - zgodnie z polskim prawem - będzie badać pochodzenie środków na zakup.

Zainteresowanie AIG Bank Polska wyrażał już PKO BP, który złożył pod koniec listopada ubiegłego roku ofertę kupna 99,92 proc. akcji AIG Bank Polska i 100 proc. akcji spółki AIG Credit. Zakup aktywów AIG Bank Polska był też gotów rozważyć Bank Gospodarki Żywnościowej.

Zainteresowanie kupnem działalności AIG w Polsce deklarowało też PZU.