Przygotowany przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada, że zwolnione z podatku będą wpłaty na własne dobrowolne zabezpieczenie emerytalne w instytucjach finansowych nadzorowanych lub notyfikowanych Komisji Nadzoru Finansowego, do kwoty 12 tysięcy zł rocznie.

Motywem stojącym za proponowanymi zmianami jest przede wszystkim fakt, że emerytury wypłacane w nowym systemie emerytalnym będą dużo niższe w relacji do wcześniejszego wynagrodzenia niż emerytury w starym systemie.

Według wyliczeń Komitetu, dla mężczyzn przechodzących na emeryturę w wieku 65 lat relacja ta (czyli tzw. stopa zastąpienia) wyniesie około 50 proc., a dla kobiet przechodzących na emeryturę w wieku lat 60 – zaledwie 30-40 proc. Obecnie, dla emerytur wypłacanych ze starego systemu przeciętna stopa zastąpienie wynosi około 68 proc.

Jednocześnie III filar, który miał stwarzać możliwość zwiększenia poziomu zabezpieczenia na starość, jest najsłabiej funkcjonującym elementem nowego systemu emerytalnego. Według stanu na zeszły rok liczba Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) wynosiła tylko około 850 tysięcy, a średni stan konta IKE to niecałe 2000 zł.

Reklama

W przyszłości brak wystarczających środków na emeryturę może stać się istotnym problemem społecznym, zatem państwo powinno wprowadzić instrumenty zachęcające do indywidualnej zapobiegliwości i wspierające długoterminowe oszczędności.

Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM, który przygotował projekt ustawy musi zebrać wymagane 100 tysięcy podpisów do 14 kwietnia 2009.