W kosztach budowy najemca uczestniczy za pośrednictwem kwoty wnoszonej jako tzw. partycypacja, bardzo podobnie jak w przeszłości wnosząc wkład mieszkaniowy dla możliwości korzystania ze spółdzielczego mieszkania lokatorskiego. Zarówno kwota partycypacji, jak i czynsz są ograniczone przepisami ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Kto dostanie mieszkanie

Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny wyłącznie osobie fizycznej, jeżeli osoba fizyczna oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania w dniu objęcia lokalu nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości, a dochód gospodarstwa domowego w dniu zawarcia umowy najmu nie przekracza 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie, ogłoszonego przed dniem zawarcia umowy najmu, więcej niż o 20 proc. w jednoosobowym gospodarstwie domowym, 80 proc. w dwuosobowym gospodarstwie domowym oraz o dalsze 40 proc. na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.
Stawki czynszu za 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w zasobach mieszkaniowych towarzystwa są ustalane przez zgromadzenie wspólników, walne zgromadzenie akcjonariuszy albo walne zgromadzenie w takiej wysokości, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali eksploatowanych przez towarzystwo pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę kredytu zaciągniętego na budowę. Czynsz jednak nie może być wyższy w skali roku niż 4 proc. wartości odtworzeniowej lokalu.
Reklama
Osoba fizyczna może zawrzeć z towarzystwem umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, którego będzie najemcą. Kwota partycypacji nie może przekroczyć 30 proc. kosztów budowy tego lokalu.

Jak działa towarzystwo

W towarzystwie powołuje się radę nadzorczą. Gmina lub gminy, na obszarze których działa towarzystwo, są uprawnione do wprowadzenia swoich przedstawicieli do składu rady nadzorczej towarzystwa w liczbie określonej w statucie towarzystwa.
Przedmiotem działania towarzystwa jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu. Towarzystwo może również nabywać budynki mieszkalne, przeprowadzać remonty i modernizację obiektów przeznaczonych na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych na zasadach najmu, wynajmować lokale użytkowe znajdujące się w budynkach towarzystwa, sprawować na podstawie umów zlecenia zarząd budynkami mieszkalnymi i niemieszkalnymi niestanowiącymi jego własności, z tym że powierzchnia zarządzanych budynków niemieszkalnych nie może być większa niż powierzchnia zarządzanych budynków mieszkalnych oraz prowadzić inną działalność związaną z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Oznacza to, że TBS może wykonywać także działalność komercyjną, wszakże pod warunkiem że jest ona związana z gospodarką mieszkaniową i jest działalnością non profit. Oczywiście przede wszystkim jednak działalność taką dopuszcza statut towarzystwa albo odpowiednia umowa założycielska. Sens takiej działalności komercyjnej sprowadza się wówczas do zmniejszenia opłat czynszowych wnoszonych przez osoby, które zajmują mieszkania w zasobach TBS na podstawie opłaty partycypacyjnej.
JAK POWSTAJE TBS
Towarzystwa budownictwa społecznego mogą być tworzone w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych albo spółdzielni osób prawnych. Do towarzystwa budownictwa społecznego stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu spółek handlowych lub prawa spółdzielczego.