W porównaniu z poprzednim miesiącem zyskał również indeks aktywności gospodarczej w przemyśle – odczyt kwietniowy wskaźnika ISM kształtował się na poziomie 40,1 pkt. Zamówienia w przemyśle oraz na dobra trwałego użytku wykazały w marcu niewielki spadek miesiąc do miesiąca (odpowiednio o: 0,8% i 0,9%), dane te były jednak zgodne z oczekiwaniami rynku.

Optymistyczne wiadomości napłynęły również z Chin. Kwietniowy odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu w wyniósł 50,1 pkt. – wartość indeksu powyżej 50 pkt. oznacza ekspansję sektora wytwórczego.Ponad barierę 50 pkt. wzrosły również indeksy mierzące nowe zamówienia oraz zatrudnienie. Dane te umacniają nadzieję na wyjście globalnej gospodarki z recesji i poprawiają nastroje na rynku.

Z istotnych odczytów w dniu dzisiejszym tuż przed godziną 10.00 poznamy indeksy PMI dla przemysłu z Eurolandu oraz Niemiec. Wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego został opublikowany o 9.00 i wyniósł 42,1 pkt., co stanowi minimalny spadek w porównaniu z miesiącem poprzednim.

W wyniku poprawy nastrojów na światowych rynkach oraz spadku awersji do ryzyka złoty umocnił się względem euro oraz dolara – notowania EUR/PLN oraz USD/PLN spadły w piątek zdecydowanie poniżej poziomów odpowiednio: 4,4000 oraz 3,3000. Na początku dzisiejszej sesji euro kosztuje 4,3800 zł, a dolar 3,2900 zł. Dziś o 10.00 opublikowana zostanie prognoza inflacji Ministerstwa Finansów.

Reklama