Większość liczących się domów maklerskich posiada w swojej ofercie internetowe rachunki inwestycyjne. Można je otworzyć zarówno w punkcie obsługi klienta, jak i nie wychodząc z domu. W takim przypadku cały proces związany z rejestracją rachunku może odbyć się w internecie, natomiast dokumenty dostarczane są za pośrednictwem poczty.

Morze możliwości

Mając za sobą formalności związane z otwarciem rachunku, uzyskujemy dostęp do niemal nieograniczonych możliwości zarządzania i pomnażania majątku na rynku kapitałowym. Do dyspozycji otrzymujemy całą gamę narzędzi ułatwiających inwestowanie. Obok standardowych opcji automatyzujących czynności na rachunku, jak np. zlecenia w czasie rzeczywistym, klient ma możliwość wykonywania zapisów na akcje na rynku pierwotnym (IPO), zapisów z praw poboru czy też obsługi kredytów na zakup akcji. W ramach e-rachunku dostępna jest szczegółowa historia finansowa oraz rachunku papierów wartościowych (transakcje, przelewy pieniężne, zasilenia kredytowe), co umożliwia bieżącą analizę stanu portfela i dokonywanych inwestycji.
Dzięki rachunkom internetowym Klienci uzyskują pełen wgląd do danych rynkowych w czasie rzeczywistym (online). Obok notowań giełdowych inwestor ma możliwość podglądu bogatego serwisu informacyjnego w postaci komunikatów i depesz PAP, Reuters'a, Notorii. Kolejnym elementem informacyjnym wspomagającym procesy inwestycyjne są analizy i rekomendacje zespołów analitycznych danego domu maklerskiego, dystrybuowane za pośrednictwem e-rachunków.
Reklama
Osobom dokonującym inwestycji na podstawie analizy technicznej aplikacje internetowe udostępniają zaawansowane narzędzia analityczne oraz wykresy danych historycznych, wyposażone w szeroki wachlarz wskaźników.
Nie lada gratką dla użytkowników internetowych kont maklerskich jest ich integracja (powiązanie) z osobistymi rachunkami bankowymi. Dzięki tej usłudze klient ma dostęp do swoich finansów po zalogowaniu się na jedno konto. Zbędne staje się pamiętanie wielu haseł do różnych kont i wielu adresów internetowych. Nie ma już potrzeby przelewania środków z jednego konta na drugie. Teraz za pomocą tych samych haseł można zarządzać środkami zgromadzonymi zarówno na koncie maklerskim, jak i osobistym. Usługa integracji rachunków dostępna jest jak na razie jedynie w kilku Biurach Maklerskich, natomiast śledząc rozwój aplikacji internetowych można mieć nadzieję, że wkrótce stanie się ona powszechna.
Mimo ogromu możliwości, jakie daje e-rachunek maklerski, warto w tym miejscu zaznaczyć, że charakteryzuje się on przede wszystkim prostotą i łatwością obsługi. Klienci nie mają problemu z obsługą takiego rachunku, gdyż jest ona intuicyjna.

Szybko

E-rachunek inwestycyjny to ogromna oszczędność czasu. W okresach dużej zmienności na rynku ten element nie pozostaje obojętny. Możliwość natychmiastowej reakcji na bieżącą sytuację rynkową to przewaga nad innymi uczestnikami rynku. Składając dyspozycje przez internet omijamy pośrednika w postaci pracownika Domu Maklerskiego, a warto mieć na uwadze, że w momentach gorącego rynku ruch w Punktach Obsługi Klienta wzrasta. Makler lub inna upoważniona osoba musi nas zidentyfikować, wprowadzić naszą dyspozycję do systemu, potwierdzić ją. To wszystko może potrwać. W rachunku internetowym realizacja składanych dyspozycji trwa dosłownie sekundy. Technologia informatyczna w służbie usług maklerskich zdecydowanie przyspiesza zarządzanie finansami osobistymi.

Tanio

Najistotniejszą cechą e-rachunku inwestycyjnego jest koszt jego obsługi. W większości przypadków rachunek internetowy jest prowadzony za symboliczną opłatę, a częstokroć, w ramach promocji, całkowicie za darmo. Prowizja od zleceń internetowych, w porównaniu ze zleceniami telefonicznymi, jest niższa co najmniej o połowę. Średnia rynkowa prowizja internetowa nie przekracza 0,4 proc. wartości zlecenia, co przy tradycyjnych kanałach komunikacji jest niespotykane. Przeciętna wielkość prowizji od zleceń telefonicznych oscyluje w granicach 1 proc. Warto w tym miejscu wspomnieć o udogodnieniach dla aktywnych inwestorów internetowych, dla których przewidziano specjalne zniżki w ramach tzw. daytradingu.

Bezpiecznie

Często barierą przed korzystaniem z nowoczesnych technologii w finansach jest obawa o bezpieczeństwo systemów transakcyjnych. Zabezpieczenia e-rachunków maklerskich w niczym nie odbiegają od zabezpieczeń e-rachunków bankowych. Naczelną zasadą przy obsłudze rachunków internetowych jest nieujawnianie, pod żadnym pozorem, swoich haseł dostępowych osobom trzecim. Warto również regularnie zmieniać te hasła. Stosując się do tych zasad możemy czuć się bezpieczni o swoje finanse zgromadzone u wirtualnego maklera.
Ważne!
Mimo ogromu możliwości, jakie daje e-rachunek maklerski, warto w tym miejscu zaznaczyć, że charakteryzuje się on przede wszystkim prostotą i łatwością obsługi. Klienci nie mają problemu z obsługą takiego rachunku, gdyż jest ona intuicyjna