Przydatne jest również posiadanie wiedzy na temat analizy technicznej oraz doświadczenie w zakresie inwestycji kapitałowych. Gdy powyższe warunki nie mogą być spełnione, rozsądne wydaje się skorzystanie z pomocy podmiotów, które profesjonalnie zajmują się inwestowaniem na rynku kapitałowym, czyli instytucji typu asset management, świadczących usługę zarządzania portfelem maklerskich instrumentów finansowych lub towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI). Wtedy do wyboru mamy dwie opcje: powierzenie środków firmie typu asset management albo zakup jednostek uczestnictwa jednego z TFI.

Formy inwestowania

O wyborze jednego z dwóch wzmiankowanych wariantów decyduje wielkość środków, które możemy zaangażować na rynku kapitałowym. W przypadku gdy dysponujemy co najmniej kilkudziesięcioma tysiącami złotych, możemy zostać klientem jednej z firm typu asset management.
Zarządzanie aktywami jest profesjonalną formą inwestowania środków – w imieniu klienta i na jego rachunek – w wybrane instrumenty rynku finansowego, zgodnie z wybraną przez klienta strategią inwestycyjną. Zarządzaniem powierzonymi środkami zajmują się licencjonowani doradcy inwestycyjni.
Reklama

Asset management

W przypadku zdecydowania się na usługę zarządzania portfelem maklerskich instrumentów finansowych konieczny jest wybór podmiotu, który w naszym imieniu będzie zarządzał portfelem.
Podczas kontaktów z firmą typu asset management powinno uzyskać się m.in. informacje o tym, jakie strategie inwestycyjne mogą być zaproponowane klientowi oraz w jaki sposób podmiot zarządza portfelami.
W większości firm zarządzających aktywami klient ma do wyboru kilka podstawowych typów strategii inwestycyjnych, poczynając od najbardziej bezpiecznych (i przynoszących w dłuższym okresie najmniejsze zyski), pozwalających inwestować środki finansowe wyłącznie w bezpieczne instrumenty, takie jak obligacje Skarbu Państwa, do najbardziej ryzykownych (i przynoszących w dłuższym okresie największe zyski), pozwalających inwestować środki finansowe wyłącznie w ryzykowne instrumenty, takie jak akcje.
Ważne!
Podczas kontaktów z firmą typu asset management powinno uzyskać się m.in. informacje o tym, jakie strategie inwestycyjne mogą być zaproponowane klientowi oraz w jaki sposób podmiot zarządza portfelami

Indywidualna strategia

Przy odpowiednio dużej kwocie przekazanej do zarządzania możliwe jest stworzenie indywidualnej strategii inwestycyjnej dostosowanej do konkretnych potrzeb klienta, z uwzględnieniem takich parametrów, jak: oczekiwana stopa zwrotu, awersja do ryzyka, przewidywany czas trwania inwestycji. Uwzględnienie indywidualnej sytuacji klienta jest jedną z najistotniejszych zalet usługi zarządzania portfelem maklerskich instrumentów finansowych.
W sytuacji zarządzania portfelami akcyjnymi możemy mówić o podejmowaniu dwóch podstawowych rodzajów decyzji inwestycyjnych. Pierwszy z nich dotyczy selekcji, czyli wyboru spółek, które mają znaleźć się w portfelu akcyjnym. Drugi rodzaj decyzji polega na określeniu poziomu łącznego zaangażowania w akcje w danym okresie, albowiem nie wszystkie środki, nawet w przypadku strategii akcyjnych, muszą być przeznaczone w każdym momencie na inwestycje w akcje.
Z wyżej wspomnianym rozróżnieniem związany jest podział na dwa typy strategii inwestycyjnych powszechnie stosowanych przez zarządzających aktywami i indywidualnych inwestorów, tj. strategię „kup i trzymaj” (ang. buy and hold) oraz strategię timingową (ang. market timing). W każdym przypadku decyzje inwestycyjne powinny być poprzedzone analizą typu Top-down lub Bottom-Up. W podejściu typu Top-down zaczyna się od oceny otoczenia makroekonomicznego, sektora, w którym działa przedsiębiorstwo, aby na koniec poddać analizie samą spółkę. W metodzie Bottom-Up kolejność czynności analitycznych jest odwrotna.
Stosując strategię „kup i trzymaj”, wybieramy na rynku akcje, które według wykonanych prognoz, naszych przewidywań mają relatywnie większe szanse na zwiększenie wartości w długim terminie – najczęściej kilkuletnim. Stworzony w ten sposób portfel może nie ulec istotnym zmianom przez okres inwestycji, liczony na ogół w latach. Strategia timingowa polega na ciągłym modyfikowaniu poziomu zaangażowania kapitałowego w dany rodzaj aktywów, co powinno skutkować maksymalizacją zysków lub minimalizacją strat.
Oba rodzaje strategii mają swoje zalety i wady. Podstawowa różnica polega na tym, że strategia „kup i trzymaj” charakteryzuje się wyższym prawdopodobieństwem osiągnięcia lepszego wyniku w dłuższym okresie w porównaniu do strategii timingowej.
Być może jeszcze ważniejsza od dokonanego przez zarządzającego wyboru strategii jest konsekwencja w jej realizacji. Dlatego ważne dla potencjalnego klienta jest uzyskanie informacji o tym, jak często następowały zmiany w zespole zarządzającym aktywami i kto obecnie jest członkiem tego zespołu.
Po uzyskaniu informacji o rodzajach strategii, jakie są oferowane klientom, oraz uzyskaniu wiedzy na temat tego, w jaki sposób są podejmowane decyzje inwestycyjne, zainteresowany usługą zarządzania portfelem maklerskich instrumentów finansowych ma podstawy, aby racjonalnie podejmować decyzje.
Decydując się na zainwestowanie swoich oszczędności na rynku kapitałowym, także w przypadku skorzystania z usługi zarządzania portfelem maklerskich instrumentów finansowych (asset management), zawsze należy pamiętać, że historyczne stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia w przyszłości takich samych wyników, a w przypadku strategii agresywnych – im dłuższy okres inwestycji, tym lepiej dla bezpieczeństwa oszczędności oraz zyskowności inwestycji.