Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen spadła o 34% r/r do 4,6 USD/ b przy spadku dyferencjału Ural/Brent w II kw. br. o 80% r/r do 0,9 USD/ b, podała także spółka.

Przerób ropy w Grupie PKN Orlen wyniósł w II kw. 6,56 mln ton, tj. spadł o 11% r/r (i o 4% w porównaniu do I kw. 2009 r). Przerób ropy w rafinerii w Płocku zmniejszył się o 1% r/r (bez zmian kw/kw) do 3,59 mln ton, przy wykorzystaniu mocy na poziomie 100% (spadek o 2 pkt proc. r/r, bez zmian kw/kw).

Przerób ropy w Unipetrolu zmniejszył się o 28% r/r (i o 17% kw/kw) do 0,85 mln ton, przy wykorzystaniu mocy na poziomie 62% (-24 pkt proc. r/r, -12 pkt kw/kw). Przerób ropy w Mazeikiu Nafta zmniejszył się o 17% r/r (i o 5% kw/kw) do 2,05 mln ton, przy wykorzystaniu mocy na poziomie 82% (-17 pkt r/r, -4 pkt kw/kw).

"Zmniejszenie przerobu ropy w PKN Orlen w II kw. 2009 roku o 11% (r/r) jest przede wszystkim wynikiem postojów remontowych instalacji w Mazeikiu Nafta oraz w Unipetrol. Przerób ropy w Mazeikiu Nafta w II kw. 2009 roku obniżył się o 17% (r/r), głównie w wyniku planowanego postoju remontowego instalacji Reformingu oraz instalacji Hydroodsiarczania Oleju Napędowego (HON). Dodatkowe kilkudniowe przestoje technologiczne wystąpiły na skutek pożaru na instalacji HON" - podano w komunikacie.

Reklama

Przerób ropy w Unipetrolu był niższy o 28% r/r, głównie w wyniku planowanej w ramach 4-letniego cyklu modernizacji rafinerii w Kralupach oraz remontu instalacji Poliolefin w Litwinowie, podano także.

"Negatywnie na przerób ropy wpłynęły także nieplanowane postoje instalacji Fluidalnego Krakingu Katalitycznego (FCC) w następstwie problemów z jej rozruchem po modernizacji rafinerii w Kralupach, instalacji Olefin w Litwinowie na skutek problemów z systemem chłodzenia oraz instalacji HON w związku z wymianą katalizatora w Paramo" - czytamy dalej.

Orlen podkreśla, że zwiększył wolumeny sprzedaży detalicznej w II kw. głównie dzięki wzrostom na rynku polskim. Spadki sprzedaży segmentu rafineryjnego wynikały z niższego przerobu ropy na skutek postojów remontowych oraz wyższego zapotrzebowania segmentu detalicznego, zaś segmentu petrochemicznego - z utrzymującej się trudnej sytuacji rynkowej w tym sektorze, jak również postojów remontowych.