Dynamika w obu ujęciach była dodatnia mimo, iż sytuacja na rynku akcji była w czerwcu o wiele gorsza niż w maju, indeks MSCI Emerging Marekts spadł o -1,73 proc. w dolarach. Wzrost aktywów jest rezultatem zmiany w ogólnym podejściu inwestorów, jaka miała miejsce w czerwcu. Nie wynikał on bowiem, tak jak w trzech poprzednich miesiącach, z rynkowej sytuacji ale był rezultatem napływu środków, który jak szacujemy wyniósł +45 mln złotych. Jest to pierwszy miesiąc z dodatnim napływem od ponad roku. Zmiany na rynku walutowym praktycznie nie miały wpływu na ostateczny poziom aktywów.

Wpływ na czerwcowy wzrost wartości środków miała przede wszystkim dodatnia dynamika aktywów w segmencie funduszy akcji azjatyckich z wyłączeniem Japonii oraz funduszy akcji regionu Ameryki Łacińskiej. In plus zadziałał również wzrost wartości zgromadzonych środków w segmencie funduszy obligacji rynków wschodzących. Wzrost wartości aktywów w przywołanych powyżej segmentach był możliwy nie tylko dzięki napływowi środków do funduszy o charakterze regionalnym, ale również dzięki wzrostowi zainteresowania funduszami o charakterze lokalnym. Kapitał pozyskiwały bowiem fundusze akcji chińskich oraz indyjskich. W sposób negatywny na poziom zgromadzonych aktywów wpłynęła sytuacja w segmencie funduszy o charakterze sektorowym, w tym szczególnie w funduszach powiązanych z segmentem złota, zdrowia i biotechnologii oraz sektorem finansów. Trudno oprzeć się wrażeniu, że kapitał trafiał do tych produktów, które od lutego pokazały najwyższe stopy zwrotu. Podobna tendencja była również widoczna w maju, jednak wtedy okazała się ona niewystarczająca, aby zniwelować odpływ w grupie funduszy z ochrona kapitału. Tak jak przed nadejściem bessy również obecnie zainteresowaniem inwestorów cieszą się fundusze uznawane za ryzykowne. Takie podejście jest charakterystyczne dla inwestorów zainteresowanych oferta funduszy zagranicznych. Fundusze bezpieczne, które mogą zaoferować niższa potencjalną stopę zwrotu, są często uznawane za nieatrakcyjne, szczególnie ze względu na wpływ ryzyka walutowego.

Na 11 monitorowanych podmiotów 6 wykazało wzrost wartości aktywów w czerwcu. Według naszych szacunków 7 instytucji wykazało dodatni bilans wpłat i wypłat. Zaprezentowane w raporcie aktywa napłynęły do instytucji zagranicznych poprzez dystrybucje tytułów uczestnictwa na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego jak i w wyniku sprzedaży poprzez Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Zgromadzone dane zostały zagregowane dla ponad 300 funduszy.

ikona lupy />
Struktura aktywów zagranicznych w czerwcu 2009 / Inne
Reklama
ikona lupy />
Szacunkowe saldo wpłat i wypłat / Inne