Polityka rządów pompujących rekordowe ilości pieniądza i płynności w system finansowy, wywołała ostrą dyskusję na temat tego, czy takie działanie doprowadzi do inflacji – i kiedy. W ostatnich miesiącach rynki akcji odżyły pod wpływem nadziei na ożywienie gospodarcze, a rentowność obligacji maleje na fali oczekiwań, że stopy procentowe – i inflacja – pozostaną na niskim poziomie.

Rentowność obligacji maleje

Teraz, gdy pewne oznaki wskazują, że zbytnio liczono na trwałe ożywienia w USA i Europie, rentowność obligacji nadal maleje, lecz doniesienia o słabym zaufaniu konsumentów, letniej aktywności w sektorze przetwórczym i ciągle wysokim bezrobociu podłamały rynki akcji. Bacznie obserwowany amerykański raport o kosztach pracy za wrzesień dolał oliwy do ognia spekulacji, że wychodzenie z kryzysu będzie szło raczej kulawo. Spadek liczby zatrudnionych poza rolnictwem (o 263 tysiące) był głębszy, niż prognozowano, a wzrost płac i tygodniowych zarobków zwolnił tempo.
– Wzrost stawek godzinowych był niższy od spodziewanego. To samo dotyczy liczby godzin przepracowanych w tygodniu – komentuje Ira Jersey, strateg z RBC Capital Markets. Na rynkach obligacji rządowych nastąpiła ostra mobilizacja. Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych (pozostająca w odwrotnym stosunku do cen obligacji), która niespełna dwa tygodnie temu wynosiła blisko 3,5 proc., do wczoraj spadła do 3,18 proc. Rentowność trzydziestoletnich obligacji skarbowych spadła poniżej 4 proc. – po raz pierwszy od końca kwietnia. Rentowność niemieckich dziesięcioletnich bundów straciła 26 punktów bazowych od 23 września i wynosi 3,12 proc., a w tym samym czasie rentowność brytyjskich dziesięcioletnich obligacji rządowych spadła o 32 punkty bazowe, do 3,42 proc.
Reklama
Zwiększyły się także różnice rentowności między Niemcami – największą gospodarką Europy i jej rynkiem referencyjnym – a peryferyjnymi gospodarkami, takimi jak Grecja, ponieważ inwestorzy przerzucają się na najbezpieczniejsze walory. W ciągu ostatnich dwóch tygodni różnica między rentownością niemieckich i greckich obligacji wzrosła o 20 punktów bazowych, do 134 pkt baz.

Nadal niskie zaufanie

Indeksy zaufania w strefie euro, wskazujące, że zaufanie jest znacznie poniżej historycznej średniej, to kolejne niepomyślne informacje o sytuacji w Europie. Z danych, ogłoszonych w Wielkiej Brytanii, wynika, że we wrześniu tempo spadku aktywności w budownictwie było szybsze niż w sierpniu – i najszybsze od czerwca. – Na europejskim rynku obligacji rządowych wskaźniki rentowności spadają, ponieważ najnowsze dane pozwalają przypuszczać, że wychodzenie z kryzysu będzie bardzo powolne i długie – powiedział Steven Major, szef działu światowych analiz papierów wartościowych o stałym dochodzie w HSBC.