Przy stole negocjacyjnym w sprawie sprzedaży Volvo został już tylko jeden poważny gracz – chiński Zhejiang Geely Holding Group Co. Czy Volvo będzie kolejną po Hummerze marką, którą przejmą Chińczycy?

W dzisiejszym komunikacie władze koncernu Ford, obecnego właściciela Volvo, powiedzieli, że jedynym chętnym na zakup pochodzącego ze Szwecji producenta jest dziś konsorcjum pod wodzą Zhejiang Geely Holding Group Co. z Chin - podała agencja Bloomberg. “Geely ma potencjał do stania się odpowiedzialnym przyszłym właścicielem Volvo, przy jednoczesnym zachowaniu wartości i niezależności szwedzkiej marki” – powiedział Bloombergowi prezes Forda Lewis Booth.

Ford jako jedyny z głównych amerykańskich producentów samochodów uniknął bankructwa. Pozbywa się on obecnie innych marek, aby skupić się na produkcji samochodów pod własnym szyldem. Plan zakłada powrót do rentowności od 2011. Wystawił on Volvo na sprzedaż w grudniu. Wcześniej koncern sprzedał Jaguara i Land Rovera indyjskiemu TATA Motors za 2,4 mld dolarów.

Geely, największy prywatny producent samochodowy w Chinach, jest gotów zapłacić 2 mld dolarów za Volvo. To aż o 1/3 mniej tego, co Ford zapłacił za szwedzką markę dekadę temu.

Problemem pozostaje uregulowanie kwestii własności intelektualnej, gdyż nawet po sprzedaży Ford będzie dostarczał technologie (m.in. silniki) dla samochodów Volvo. Konsorcjum Jakob AB, szwedzka grupa inwestorów, która również chciałaby kupić Volvo obawia się, że Geely może wykorzystać technologię Volvo w sposób niezgodny z prawami intelektualnymi.

Reklama