Europejski Bank Centralny odpowiada za nadzorowanie systemów bankowych oraz prowadzenie polityki monetarnej w krajach Unii Europejskiej. Swoje zadania wykonuje za pośrednictwem trzech organów: Rady Prezesów, Zarządu i Rady Ogólnej. Najważniejszym organem decyzyjnym jest Rada Prezesów. W jej skład wchodzi sześciu członków zarządu oraz prezesi banków centralnych krajów należących do strefy euro. Na czele Zarządu stoi prezes EBC, który przewodniczy również pozostałym organom. Kadencja prezesa trwa przez osiem lat.

>>> Polecamy: EBC nie zastąpi NBP w konstytucji

Pierwszym prezesem Europejskiego Banku Centralnego został holenderski ekonomista i polityk Willem Frederik Duisenberg, powszechnie znany jako Wim Duisenberg. Stanowisko objął w 1998 roku i pozostał nim aż do 31 października 2003 roku. W trakcie swojej kadencji występował o zmniejszanie deficytów budżetowych, które uważał za szkodliwe dla stabilnego rozwoju gospodarczego. W 2002 roku nadzorował ważne dla historii Unii Europejskiej wprowadzenie waluty euro.

Wim Duisenberg jest absolwentem ekonomii Uniwersytetu w Groningen. W latach 1973–1977 pełnił funkcję ministra finansów w rządzie Joop den Uyla. W swojej karierze zasiadał na stanowisku wiceprezesa Rabobanku. W latach 1982–1997 był prezesem Nederlandsche Bank, centralnego banku holenderskiego z siedzibą w Amsterdamie. Duisenberg pracował również w International Monetary Fund w Waszyngtonie oraz wykładał makroekonomię na Uniwersytecie w Amsterdamie.

Reklama

Po rezygnacji Wima Duisenberga ze stanowiska jego następcą został francuski ekonomista Jean-Claude Trichet. Objął on funkcję prezesa EBC 1 listopada 2003 roku i pełni ją do tej pory. Jest absolwentem wielu wyższych uczelni, m.in. wyższej szkoły górniczej Ecole nationale supérieure des Mines de Nancy, wydziału ekonomii Uniwersytetu Paryskiego, paryskiego Instytutu Nauk Politycznych Institut d'études politiques de Paris, oraz francuskiej szkoły administracji publicznej Ecole nationale d'administration.

W trakcie swojej kariery pracował jako inżynier w sektorze rynkowym. Piastował również wiele stanowisk w urzędach państwowych, m.in. w Generalnej Inspekcji Finansowej oraz w Departamencie Skarbu. Pełnił także funkcję doradcy ministra gospodarki oraz prezydenta Francji. W latach 1992–1998 był przewodniczącym Europejskiego Komitetu Walutowego. W 1993 roku objął stanowisko prezesa Banque de France, będącego centralnym bankiem we Francji. W trakcie swojej kariery piastował także funkcję gubernatora w Banku Światowym.

Jean-Claude Trichet odebrał wiele prestiżowych nagród. Został uznany politykiem roku przez kwartalnik The International Economy oraz człowiekiem roku przez Financial Times, The Banker oraz Euromoney. Jest również doktorem honoris causa wielu uniwersytetów.