Batalia prawna w sądach apelacyjnych może opóźnić lub nawet zablokować publikację szczegółów dotyczących nadzwyczajnej pomocy udzielonej w 2008 roku przez bank centralny na gigantyczną kwotę 2 bilionów dolarów.

Clearing House Association, grupa skupiająca m.in. Bank of America Corp. i JPMorgan Chase, przyłączyła się do Fedu w procesie wytoczonym przez Bloomberga, spółki-matki agencji Bloomberg News, która domaga się ujawnienia szczegółów czterech programów ratunkowych Fedu.

Sąd Apelacyjny na Manhattanie stwierdził 19 marca, że bank centralny musi te dokumenty ujawnić. Trzech sędziów odrzuciło argumenty Fedu, że publikacja będzie stygmatyzować kredytodawców i zniechęcać banki do starań o nadzwyczajną pomoc.

Bez względu na wynik tej apelacji, Clearing House zamierza podjąć dalsze kroki prawne prosząc o rozpatrzenie sprawy przez sąd apelacyjny w pełnym składzie – zapowiedział Paul Saltzman, główny doradca grupy. Jeśli decyzja sądu będzie niekorzystna, wówczas prawnicy banków wniosą sprawę do Sądu Najwyższego.

Liczący 157 lat Clearing House Payments, który rozlicza transakcje między bankami, należy do jego 20 członków. Są wśród nich Citigroup, Bank of New York Mellon, Deutsche Bank, HSBC Holdings, PNC Financial Services Group Inc., UBS, U.S. Bancorp i Wells Fargo & Co.

Clearing House Association, lobbystyczne ugrupowanie z identyczną liczbą tych samych członków, przyłączyło się do procesu we wrześniu 2009 roku, po wstępnym werdykcie sądu federalnego na Manhattanie, niekorzystnym dla banku centralnego.

Bernanke: Ożywienie w USA będzie kontynuowane

Szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke w przemówieniu przed Kongresem USA w środę ocenił, że gospodarka amerykańska będzie pozostawała w ożywieniu. Nie będzie ono jednak wystarczająco dynamiczne, aby szybko poprawiała się sytuacja na rynku pracy - dodał.

Bernanke powiedział również, ze wysoki poziom deficytu budżetowego w USA stanowi problem dla rozwoju gospodarczego w USA w długim okresie. Jak podkreślił jednak wysoki deficyt jest obecnie nieunikniony.

"Wiarygodny plan ograniczenia deficytu zapewniłby gospodarce korzyści takie, jak niższe stopy procentowe w dłuższym okresie oraz zwiększone zaufanie wśród przedsiębiorców oraz konsumentów" - powiedział Bernanke.

"Rozwiązanie problemów fiskalnych z jakimi zmaga się kraj będzie wymagało trudnych decyzji, efektem przekładania ich w czasie będzie jednak tylko to, że staną się one jeszcze trudniejsze" - dodał.