Śledztwo ma na celu ustalenie, czy banki sprzedawały inwestorom instrumenty CDO (collateralized debt obligations) zabezpieczone hipotekami „subprime” bez właściwego poinformowania inwestorów o ryzyku. Dochodzenie w podobnej sprawie objęło już wcześniej banki Goldman Sachs i Morgan Stanley.

Według informacji podanych przez WSJ, banki z Wall Street tworzyły CDO na żądanie graczy, którzy inwestowali „przeciw” tym transakcjom. W niektórych wypadkach „przeciw” CDO inwestowały również same tworzące je banki. Kiedy rynek kredytów „subprime” się załamał – drobni inwestorzy stracili, a rekiny z Wall Street osiągnęły wielkie zyski.

Jak wynika z artykułu WSJ, amerykańskie władze zbierają na razie dowody w tej sprawie w ramach procedury cywilnej, a nie karnej, żeby sprawdzić, czy bankom można wytoczyć sprawę w sądzie. Zgodnie z amerykańskim prawem, aby wygrać tego typu proces, prokuratorzy musieliby wykazać „ponad uzasadnione wątpliwości”, że któraś z firm lub jej pracownik celowo, z premedytacją wprowadzał inwestorów w błąd.