W Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni i Sopocie ceny mieszkań w kwietniu 2010 roku wzrosły średnio o 0,5 proc. W Białymstoku, Opolu, Olsztynie, Toruniu, Szczecinie, Łodzi i Katowicach wskaźnik wzrostu średniej ceny w kwietniu wynosi +0,4 proc.

"Jedynie w Gdańsku i Gdyni średnie ceny są niższe niż w kwietniu 2009. W pozostałych miastach ceny są wyższe, a różnice w kwotach bezwzględnych zauważalne (powyżej 100 złotych na metrze kwadratowym)" - piszą w raporcie analitycy Szybko.pl i Expandera.

Jak mówi Marta Kosińska z Szybko.pl, biorąc pod uwagę brak podwyżek w oprocentowaniu kredytów, intensyfikację akcji kredytowej banków, wzrost dostępności kredytów w programie „Rodzina na swoim”, optymistyczne prognozy dla polskiej gospodarki i pozytywne nastroje Polaków, w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się ożywienia na rynku nieruchomości, wzrostu popytu, a co za tym idzie dalszych niewielkich wzrostów średnich cen.

"Będą to wzrostu rzędu dziesiątych procent, do maksymalnie 1-2 proc. miesięcznie" - dodaje Kosińska.

Reklama

Mieszkania z wielkiej płyty dominują na rynku

Analitycy wskazują, że poza lokalizacją - kluczową i w największym stopniu wpływającą na cenę, wielkością mieszkania, która kształtuje cenę 1 metra, w przypadku rynku polskiego istotną rolę odgrywa technologia budowy.

Analiza struktury ofert zamieszczonych w portalu www.szybko.pl wskazuje, że mieszkania w blokach z wielkiej płyty stanowią obecnie od 25 proc. do ponad 40 proc. oferowanych nieruchomości (w zależności od lokalizacji – miasta).

"W Polsce, podobnie jak w większości państw byłego bloku wschodniego, przez niemal 3 dziesięciolecia budynki wielorodzinne budowano w przeważającej mierze z wielkiej płyty. Technologia ta poza stosunkowo szybkim tempem realizacji inwestycji ma niewiele atutów. Obecnie nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Jednak ilość tego typu budynków i często bardzo atrakcyjna lokalizacja sprawiają, że stanowią ważną część rynku nieruchomości" - mówi Marta Kosińska.

Dodaje, że największe różnice w poziomie cen, obliczonych przy uwzględnieniu technologii budowy występują w Poznaniu, gdzie cena nieruchomości w bloku z wielkiej płyty jest o 13 proc. niższa od średniej i aż o ¼ od ceny w budynku z cegły.

Jednak najwyższe ceny za metr kwadratowy osiągają mieszkania w przedwojennych kamienicach.

"Wynika to zarówno z faktu niewielkiej podaży tego typu budynków: zaledwie 7 proc. ofert w Warszawie czy też 9 proc. w Poznaniu jak i z ich lokalizacji w atrakcyjnych częściach aglomeracji. Wyjątkiem na tym tle jest Wrocław, gdzie mieszkania w nowoczesnych budynkach z cegły osiągają średnio wyższe ceny niż lokale w kamienicach. Obserwowany wyjątek od reguły może wynikać ze standardu i stanu technicznego budynków" - podają analitycy.

ikona lupy />
Średnia cena mieszkania na rynku wtórnym z uwzględnieniem technologii budowy / Forsal.pl
ikona lupy />
Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym - kwiecień 2010 r. - cz.2 / Forsal.pl
ikona lupy />
Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym - kwiecień 2010 r. - cz.1 / Forsal.pl
ikona lupy />
Struktura podaży mieszkań na rynku wtórnym / Forsal.pl