Straciły wszystkie fundusze, jednak wysokość strat między poszczególnymi funduszami różni się znacząco.

"Majowe straty dla funduszy akcji powiązanych z rynkiem nieruchomości rozpościerają się od 0,3 proc. dla dopiero co rozpoczynającego działalność PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny (zapewne jeszcze nie ma portfela wypełnionego akcjami) do 7,4 proc. w przypadku ING Środkowoeuropejskiego Budownictwa i Nieruchomości" - mówi Katarzyna Siwek z Home Broker.

Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę okres ostatnich 3 miesięcy, czy nawet pół roku, okaże się, ze fundusze zarobiły.

"Przez ostatnie 3 miesiące zarobiły od 3,4 proc. (Skarbiec-Sektora Nieruchomości) do 10,5 proc. (BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej). W skali minionych 6 miesięcy najlepszy zyskał 14,4 proc. (DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki), a najsłabsze po ok. 3 proc. (Skarbiec-Sektora Nieruchomości oraz BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej). Pod względem wyników z minionych 12 miesięcy utrzymują się bardzo duże rozbieżności. Allianz Budownictwo 2012 zarobił jedynie 11,5 proc., a Arka Rozwoju Nowej Europy aż 44,4 proc." - mówi Siwek.

Reklama

Maj - okres przecen na całej giełdzie

W maju zarówno spółki budowlane, jak deweloperskie, mocno straciły na wartości na warszawskiej giełdzie. Indeks branżowy WIG-Deweloperzy poszedł w dół o 4,1 proc., a WIG-Budownictwo o przeszło 6 proc.. Indeks WIG, odzwierciedlający notowania prawie wszystkich spółek z naszego parkietu, zniżkował o 4,1 proc..

Jak mówią analitycy, w ostatnich miesiącach nie wystarcza jednak samo wyczucie dotyczące tego, jak mogą się zachować poszczególne branże jako całość. Trzeba umieć znaleźć odpowiednie spółki do portfela.

"Na przykład mimo słabego dla akcji maja w górę szły kursy na przykład dewelopera GTC czy takich firm budowlanych, jak Budimex, Unibep. Niewiele stracił J.W. Construction, ale mocno przecenił się Dom Development. Wyraźnie traciły największe firmy budowlane, czyli Polimex-Mostostal oraz PBG" - analizuje Katarzyna Siwek.

A jak zachowały się uniwersalne fundusze?

"Uniwersalne fundusze akcji przyniosły w maju średnio 3,6 proc. straty, w efekcie czego 6-miesięczny zarobek zmniejszył się do 7,4 proc." - informuje analityczka Home Broker.

Jak dodaje, w podobnym stopniu w dół poszły wartości tych, którzy inwestują w akcje małych i średnich firm.

"Fundusze mieszane zakończyły maj 2,2 proc. pod kreską, a stabilnego wzrostu zniżkowały o 1,4 proc. Straty notowali również posiadacze jednostek funduszy dłużnych polskich, które średnio wyniosły 0,4 proc. Podmioty gotówkowe i pieniężne przyniosły natomiast przeciętnie 0,3 proc. zysku" - mówi Siwek.

ikona lupy />
Wyniki funduszy nieruchomości. Źródło: Home Broker / Forsal.pl