Od 1 czerwca obowiązuje znowelizowany Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Zmieniły się m.in. zasady wypłacania przedsiębiorcom, którzy zakładają nowe firmy za środki z Unii Europejskiej, tzw. wsparcia pomostowego.
To dodatkowe pieniądze, które przedsiębiorca otrzymuje – oprócz dotacji inwestycyjnej – na opłacenie podstawowych rachunków w pierwszym okresie funkcjonowania dotowanej firmy. Takie wsparcie jest wypłacane przez pośredników przydzielających dotacje w wysokości nieprzekraczającej kwoty płacy minimalnej, która obecnie wynosi 1317 zł.
Wcześniej, zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, wsparcie było przyznawane nowym przedsiębiorcom od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Pośrednicy stosowali przy tym dwie odrębne interpretacje dotyczące terminu wypłaty podstawowej dotacji oraz wsparcia pomostowego.
Reklama
W przypadku wypłaty dotacji na własny biznes jako dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej uznawali termin wpisania do ewidencji działalności gospodarczej albo Krajowego Rejestru Sądowego. Natomiast w przypadku wsparcia pomostowego za dzień faktycznego rozpoczęcia prowadzenia działalności uznawali zgłoszenie przedsiębiorcy jako płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W praktyce, jeśli przedsiębiorca zwlekał ze zgłoszeniem się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie otrzymywał w tym czasie wsparcia pomostowego.
Znowelizowany Szczegółowy Opis Priorytetów PO KL wprowadził jednolite zasady. Obecnie wsparcie pomostowe jest wypłacane od dnia zawarcia umowy o przyznaniu środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości, a nie od dnia zarejestrowania firmy.
Zmiana jest korzystna dla przedsiębiorców, ponieważ firma pośrednik nie będzie już musiała czekać, aż przedsiębiorca zacznie płacić składki do ZUS, żeby wypłacić mu dodatkowe pieniądze.
Podstawa prawna:
Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dostępny na stronie: www.mrr.gov.pl