Jeżeli dysponujemy dużymi oszczędnościami lub wiemy, że jesteśmy w stanie inwestować w działkę, warto rozważyć taką opcję – jeśli będzie znajdować się w atrakcyjnym miejscu (np. przy granicy miasta), jej cena może nagle gwałtownie wzrosnąć.

Sytuacja taka miała miejsce ostatnio po ogłoszeniu budowy drugiej linii metra. Ceny działek położone przy hipotetycznych stacjach przyszłej kolejki poszybowały w górę w ciągu zaledwie kilku dni. Co interesujące, ceny najmu gotowych biur mogą pójść w dół (zwłaszcza jeśli chodzi o centrum Warszawy). Więc kupujemy działkę i…

…co dalej?

Musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań - w jakim miejscu kupimy działkę? Jaki jest do niej dojazd? Jakie jest jej otoczenie? Jakie jest ukształtowanie terenu? Czy ma to być działka, którą sprzedamy z zyskiem? A może działka, na którą łatwiej uzyskać kredyt?

Reklama

Bardzo ważnym czynnikiem jest pytanie o własność działki – czy istnieje jej księga wieczysta, czy jest aktualna, czy będzie współwłaściciel lub użytkowanie wieczyste? Należy to ustalić przed udaniem się do banku o kredyt.

>>>Najlepszy kredyt na dom. 0% prowizji i 100% w EUR. Wejdź i sprawdź promocje!

Jaką działkę nabyć?

Bardzo ważnym „szczegółem”, który mocno wpłynie na to, czy łatwo uzyskamy kredyt, będzie rodzaj nabywanej przez nas działki.

A rodzajów jest wiele:

  • budowlane – przeznaczone przede wszystkim na domy jednorodzinne i usługi nieuciążliwe dla otoczenia,
  • przemysłowe – pozostałe usługi, mogące być uciążliwe dla otoczenia,
  • rekreacyjne – to działki pod domki letniskowe,
  • siedliskowe – specyficzny rodzaj działek, przeznaczony pod zabudowę budynków gospodarczych związanych z rolą, ale również domów po uprzednim zdobyciu pozwolenia na jego budowę,
  • rolne – przeznaczone pod uprawę. Można taką działkę „odrolnić”, przy czym proces ten łatwiejszy jest przy gorszym gruncie działki rolnej,
  • leśne – najmniej opłacalne nabytki, zwykle nie można ich wykorzystać ani zyskownie sprzedać.

>>> Gdzie otrzymasz tani kredyt na działkę ? Porównaj i sprawdź ofertę banków!

Banki z zasady kredytują działki budowlane. W przypadku niektórych uzyskamy także kredyt na działkę rekreacyjną i siedliskową. Jeżeli chcemy nabyć inną działkę, musimy liczyć się z problemami przy staraniach o kredyt – w ostateczności możemy postarać się o pożyczkę hipoteczną z zastawem na innej posiadanej nieruchomości.

Zanim zaplanujesz…

...kupno działki, zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to istotne z wielu powodów:

  • określona jest w nim wysokość możliwych budowli,
  • rodzaj dopuszczalnego dachu,
  • a przede wszystkim – rodzaju zabudowy, jaki może pojawić się na danej działce.

Jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla interesujących nas terenów, powinniśmy starać się o decyzję o warunkach zabudowy (jeśli nie załatwił tego poprzedni właściciel).

Co usłyszę w banku?

Przede wszystkim, w większości banków kupno działki traktuje się na równi z zakupem mieszkania – zasady obowiązują te same. Jednak czasami bank nie pozwala nam na tak długi okres spłaty i kredytu udzieli na jedynie kilka-, kilkanaście lat. Należy zwrócić uwagę na LTV (zwłaszcza 100%, jeśli nie mamy wkładu własnego), opłaty i prowizje związane z naszym zakupem.

>>>Dwuwalutowy kredyt hipoteczny. Również na budowę domu lub działkę. Sprawdź

Chcesz zbudować dom? Uwaga, czekają cię dwa kredyty!

Jeżeli nie masz działki budowlanej, a chcesz zbudować dom - nie będzie tak łatwo. Będziesz musiał bowiem wziąć dwa kredyty. Większość banków nie pozwala na połączenie dwóch celów kredytowania.

Wprawdzie w ostatnich miesiącach znacznie zmniejszyły się obostrzenia, związane z możliwością zaciągnięcia kredytu na 100% LTV i więcej (propozycje mBanku, MultiBanku, Alior Banku), jednak w tej jednej kwestii niewiele się zmieniło – nadal musimy przejść dwie procedury analizy kredytowej.

Oferty banków - kredyty na zakup działki budowlanej: kredyt w PLN, kwota kredytu 300 tys. zł (100% LTV), okres spłaty 15 lat - raty równe.
Nazwa banku/kredytu Marża Marża +stawka bazowa Rata równa (w zł)
Alior Bank 3,50% 7,34% 2 753
Bank BGŻ 2,00% 6,01% 2 533,19
BOŚ S.A. 2,00% 6,01% 2 533,19
BZ WBK 2,50% 6,36% 2 590,29
Deutsche Bank PBC SA od 2,30% od 6,16% od 2 557
eurobank SA 1,80% 5,92% 2 546
Getin Noble Bank 2,45% 6,31% 2 679
Kredyt Bank S.A. od 1,99% od 5,85% od 2508
Lukas Bank 3,50% 7,67% 2 811
mBank 2,00% 5,86% 2 508,94
MultiBank 2,00% 5,86% 2 508,94
Nordea Bank Polska S.A. 1,80% 5,66% 2 464
PEKAO S.A. 2,20% 6,14% 2 554
PKO Bank Polski 1,80% 5,65% 2 515
Dane aktualne na 18.06.2010. Źródło: Banki oraz TotalMoney.pl Banki, które nie zostały uwzględnione: Bank BPH - bank kredytuje jedynie zakup działki pod warunkiem, że jest na niej budowany i kredytowany również przez ten bank dom Raiffesien Bank - LTV 50% przy zakupie działki DnB Nord - bank kredytuje jedynie zakup działki z rozpoczęta budową metodą gospodarczą, czyli dokończenie inwestycji. Bank Millennium - jeśli zabezpieczeniem kredytu zaciąganego w Banku Millennium ma być nabywana działka, maksymalna relacja kwoty kredytu do wartości nieruchomości (LTV) nie może przekroczyć 50%.

Czy działka mi się opłaci?

Jeżeli Twoim celem jest kupno działki w celu sprzedaży w przyszłości z zyskiem, kupno działek w okolicy, która wkrótce stanie się atrakcyjna inwestycyjnie może się opłacić. Jeśli jednak zamierzasz najpierw kupić działkę, a następnie postawić na niej dom, musisz liczyć się ze znacznie większymi kosztami (np. dwa oddzielne kredyty hipoteczne), co może okazać się sytuacją niemożliwą do przeskoczenia.

Co więcej, nawet jeśli bank udzieli jednego kredytu na oba cele, może zastosować obostrzenia przy udzielaniu kredytu – wyższa prowizja, obowiązkowe ubezpieczenia, a nawet może spaść poziom LTV. Powinniśmy więc dwa razy się zastanowić, czy to na pewno opłacalna dla nas inwestycja i czy nas na nią będzie stać.