Historycznie straty z amerykańskich kart kredytowych były pochodną stopy bezrobocia. Jednak po raz pierwszy od dekady pożyczki z kart kredytowych, kwalifikowane przez banki jako niemożliwe do odzyskania, spadają szybciej niż stopa bezrobocia, co skłania analityków do skorygowania modeli zysków.
Ta rozbieżność w porównaniu z poprzednią dekadą wynika z wysiłków banków, by pozbyć się ryzykownych dłużników, determinacji konsumentów, którzy chcą zredukować swoje zadłużenie po ekscesach poprzedniej dekady, i nowych przepisów dotyczących kart kredytowych, mających zniechęcić klientów do nieodpowiedzialnego zadłużania się.
– Wracamy do tradycyjnego modelu pożyczania. Oferujemy kredyt tylko tym ludziom, którzy są w stanie go spłacić – powiedział Curt Beaudouin, analityk Moody’s. Ta agencja ratingowa przewiduje, że sześciu największych emitentów kart kredytowych zarobi w ciągu 12 miesięcy, licząc od lipca, o prawie 10 mld dol. brutto więcej, niż prognozowała w marcu. Są to kwoty: 2,7 mld dol. w przypadku Citigroup, 2,6 mld dol. dla JP Morgan Chase, 2,5 mld dol. dla Bank of America, 931 mln dol. dla Capital One, 552 mln dol. dla American Express i 658 mln dol. dla Discover.
Statystyki Rezerwy Federalnej dotyczące strat z kart kredytowych pokazują jedynie dwa wcześniejsze przypadki, w których nie były one powiązane ze stopą bezrobocia – w połowie lat 90., kiedy emitenci rozszerzyli swoją działalność na segment subprime, i dekadę później, kiedy nowe przepisy utrudniły dłużnikom ubieganie się o prawną ochronę przed wierzycielami.
Reklama
Moody’s oczekuje jednak, że odpisy z kart kredytowych spadną z 9,3 proc. w lipcu do 6 proc. za rok. Prognozuje przy tym, że bezrobocie w tym okresie utrzyma się powyżej poziomu 9 proc. Salda pożyczek z kart kredytowych u sześciu największych emitentów spadły o 20 proc. w porównaniu ze szczytowym drugim kwartałem 2008 r., kiedy to wyniosły 554 mld dol. – wynika z danych Credit Suisse. Analitycy oczekują, że portfel ten skurczył się jeszcze bardziej w 2010 r. Sześć banków z raportu Moody’s zanotowało w okresie 12 miesięcy zakończonym w czerwcu łączny zysk brutto w wysokości 28 mld dol. Dodatkowe 10 mld dol. brutto, które mogą zarobić na kartach kredytowych, to w tym kontekście znacząca suma.