Według Banku Światowego produkt krajowy brutto wynosi w Szwajcarii 44,7 tys. dol. na osobę. W powszechnej opinii kraj zawdzięcza swój dobrobyt tajemnicą bankowym i niskim podatkom, za lwią części gospodarki stanowią firmy założone w tej alpejskiej republice. To tutaj w 1867 r. Henri Nestlé, założył firmę produkującą produkty mleczne dla dzieci, która z czasem stała się największym na świecie producentem żywności.

W Szwajcarii zarejestrowanych jest 327 banków, a dwa największe UBS i Credit Suisse dzielą między siebie ponad 50 proc. depozytów. Korzystne zasady opodatkowania dla zamożnych, skłoniły do osiedlenia się w Szwajcarii m. in. pochodzącego ze Szwecji właściciela sieci Ikea Ingvara Kamprada czy niemieckiego kierowcę Formuły 1 Michaela Schumachera.

Helweci, jak nazywa się Szwajcarów, słynną z produkcji wysokiej klasy zegarków. Krajowe firmy, tacy jak Swatch, (największy producent na świecie) Omega czy Rolex odpowiadają za połowę światowej produkcji.

>>>Zobacz też Najbogatsze kraje świata: Irlandia (GALERIA)

Reklama
ikona lupy />
Tutystyka jest ważna gałęzia szwajcarskiej gospodarki. Na zdjęciu dolina koło Vals. / Bloomberg
ikona lupy />
Targi samochodowe Genewa / Bloomberg
ikona lupy />
Zegarki Omega na targach Baselworld w Bazylei / Bloomberg
ikona lupy />
siedziba firmy farmaceutycznej Roche. / Bloomberg
ikona lupy />
Siedziba UBS w Zurychu. / Bloomberg
ikona lupy />
Zurych, zwany "Małym Dużym Miastem" jest największym miastem w Szwajcarii (380 tys. mieszkańców) i drugim po Londynie centrum finansowym w Europie. / Bloomberg
ikona lupy />
Siedziba Nestle w miejscowości Vevey. / Bloomberg
ikona lupy />
W stolicy Szwajcarii Bernie mieszkają prawie 124 tys. osób, czyli tyle co w Gorzowie Wlkp. Berno jest czwartym co do wielkości miastem w Szwajcarii. / Bloomberg
ikona lupy />
Berno, siedziba Zgromadzenia Federalnego, szwajcarskiego parlamentu. / Bloomberg