W efekcie przeprowadzonej przez NBP wtorkowej operacji dostrajającej płynność sektora bankowego oprocentowanie depozytów międzybankowych oscylowało podczas dzisiejszej sesji na poziomie 3,00-3,10%. Poziom stawek depozytowych w przyszłym tygodniu wyznaczy piątkowa operacja otwartego rynku. Naszym zdaniem, aby wyeliminować skumulowaną nadpłynność systemu NBP będzie musiał zaoferować 7-dniowe bony pieniężne o rekordowej wartości 90 mld PLN. Operacja zastąpi dwie: 7-dniową o wartości 74,6 mld PLN, a także 3-dniową na kwotę 15,0 mld PLN.

Na rynku stopy procentowej wypowiedź prezesa Marka Belki sygnalizująca konieczność stopniowego zaostrzania polityki pieniężnej doprowadziła do dalszego wzrostu rentowności SPW oraz kontaktów IRS. Wyjątkowo silny wzrost nastąpił w sektorach rocznym, 2- i 5-letnim. W przypadku SPW wzrost wyniósł 10-14 pb, natomiast kontraktów aż 21-26 (1Y i 2Y).

Poza wypowiedziami prezesa banku centralnego dodatkowo rynek mogło osłabić oczekiwanie na aukcję obligacji skarbowych serii OK0113 i PS0416. Ministerstwo Finansów oferowało papiery o łącznej wartości 4,0-6,5 mld PLN. Inwestorzy zgłosili wysoki popyt wynoszący 11,1 mld PLN. Był on jednak skoncentrowany przede wszystkim na papierach 2-letnich (75%). Resort finansów wyemitował obligacje OK0113 za 5,1 mld PLN oraz PS0416 za 1,1 mld PLN. Tym samym uplasowana na rynku oferta była zbliżona do maksymalnych oczekiwań MF. Aukcja dodatkowa nie została już zorganizowana. Średnia rentowność ustalona została na poziomie odpowiednio: 4,984% i 5,642% (z kolei maksymalna 5,000% i 5,649%). Wynik aukcji został przyjęty neutralnie przez inwestorów, a do końca sesji utrzymywały się rentowności na rynku wtórnym bliskie przetargowym.

Naszym zdaniem wyniki przetargu pokazują z jednej strony wysoki popyt na SPW, co jest pozytywnym sygnałem z punktu widzenia kolejnych aukcji. Warto dodać, że wysoki popyt został zgłoszony przed zbliżającą się publikacją danych nt. inflacji oraz posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej (oba wydarzenia mogą negatywnie wpływać na notowania SPW). Z drugiej strony w ciągu zaledwie trzech dni krzywa dochodowości podniosła się w sektorach 2 i 5-letnim o prawie 15-24 pb, co mogło skłonić część inwestorów do kupna przecenionych aktywów. Negatywną informacją jest właśnie wysoka dochodowość oferowanych papierów.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.