Na rynku pieniężnym rozpoczął się nowy okres rozliczenia rezerwy obowiązkowej (31.01-27.02). Poziom minimalnych rezerw sektora bankowego NBP ustalił na poziomie 26,25 mld PLN. Poziom nadpłynności w najbliższych dniach powinien oscylować w granicach 1,0 mld PLN. To zbyt mało, aby bank centralny zdecydował się w tym tygodniu na organizowanie dodatkowej operacji absorbującej płynność. A zatem do piątku spodziewamy się utrzymania oprocentowania stawek depozytowych w terminie O/N w okolicach 3,25%.

W całym lutym nie zapadają żadne emisje obligacji skarbowych, ani nie wypłacane są odsetki z tytułu posiadanych przez inwestorów papierów. W najbliższą środę zapadnie natomiast emisja bonów skarbowych o wartości 1,12 mld PLN. Z drugiej jednak strony w poniedziałek Ministerstwo Finansów emitowało podczas aukcji 52-tyg. bony o wartości 1,5-2,0 mld PLN. Inwestorzy zgłosili popyt w wysokości 2,97 mld PLN. Ostatecznie emisja wyniosła 1,96 mld PLN, natomiast średnia rentowność ustalona została na 4,291% (zgodna z oczekiwaniami). Była to pierwsza aukcja rocznych bonów od 25 października 2010 r.

Krzywa WIBOR zgodnie z naszymi oczekiwaniami po decyzji RPP pozostaje stabilna. Sytuacja nie powinna się zmienić do marcowego posiedzenia Rady (1-2.03).
Na rynku SPW i kontraktów IRS w zeszłym tygodniu widać było tendencję do wzrostu rentowności (odpowiednio: 1-6 pb i 5-10 pb). Dodatkowo utrzymywała się wysoka zmienność notowań, przy ograniczonej płynności obrotu. Naszym zdaniem w najbliższych dniach spodziewać się można większej stabilizacji notowań. Potencjał do wzrostu rentowności wydaje się ograniczony. Z drugiej strony mało prawdopodobne jest, aby inwestorzy zdecydowali się na bardziej zdecydowane zakupy przed publikacją danych nt. styczniowej inflacji, które poznamy 13 lutego. Tym bardziej, że jednocześnie podobne obawy narastają w Europie. Po ostatnim wyższym od oczekiwań wzroście indeksu CPI w grudniu również w styczniu dane w strefie euro zaskoczyły inwestorów swoją dynamiką – wskaźnik HICP w styczniu wyniósł 2,4% r/r wobec prognozowanych 2,3%. To może skłonić przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego do lekkiego zaostrzenia tonu wypowiedzi podczas najbliższego decyzyjnego posiedzenia, które odbędzie się w najbliższy czwartek. Wzrost premii za ryzyko może nastąpić również pod wpływem napływających informacji z Egiptu i Tunezji.

Na koniec tygodnia spodziewamy się utrzymania rentowności: dla obligacji OK0113 na poziomie 5,00%, PS0416 - 5,85% i DS1020 - 6,35%.

Reklama

Na rynku pierwotnym w tym tygodniu Ministerstwo Finansów zaplanowało zorganizowanie jednego przetargu zamiany (2 lutego, środa). Komunikat resortu opublikowany zostanie w poniedziałek o godz. 14:00. Można się spodziewać, że odkupowane będą obligacje serii PS0511 i OK0711 (w obrocie wtórnym pozostają papiery o wartości 19,3 mld PLN). Nie wiadomo, które papiery będą oferowane w zamian. Dodatkowym czynnikiem ryzyka dla rynków finansowych będzie w tym tygodniu emisja obligacji przez Hiszpanię (w czwartek mają być plasowane papiery 2-letnie). Po ostatnich dobrych wynikach aukcji organizowanych przez kraje PIIGS nie spodziewamy się istotnych negatywnych impulsów z tej strony.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.