Sytuacja na rynku pieniężnym pozostaje stabilna, a oprocentowanie depozytów międzybankowych w terminie O/N oscylowało podczas środowej sesji na poziomie 3,35-3,55%. Nadpłynność systemu bankowego zmniejszyła się o około 0,8 mld PLN.

Na rynku pieniężnym strefy euro, po okresie, gdy stawki depozytowe O/N przekroczyły poziom stopy refinansowej banku centralnego, w środę na skutek wzrostu płynności doszło do ich spadku do poziomu 0,7-0,9%. Naszym zdaniem wcześniejszy wzrost miał charakter krótkookresowy i był spowodowany przejściowymi zaburzeniami płynności. Nie spodziewamy się, aby stawki O/N wzrosły na trwale powyżej 1,00% w najbliższych miesiącach (dopóki EBC utrzymuje operacje zasilające repo bez puli).

Podczas czwartkowego posiedzenia Europejski Bank Centralny po raz kolejny zapewne utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Ze względu jednak na rosnącą inflację (w styczniu HICP wzrósł do 2,4% r/r) podczas konferencji prezes EBC Jean-Claude Trichet może zaostrzyć ton swoich wypowiedzi, w większym stopniu akcentując chociażby ryzyko wynikające z „efektów drugiej rundy”.

Na rynku stopy procentowej widać było kolejny dzień spadki rentowności SPW i IRS, szczególnie w sektorze 5-10 lat (sięgające 8-12 pb).

Reklama

W czwartek Ministerstwo Finansów na aukcji odkupowało obligacje skarbowe PS0511 i OK0711, a w zamian emitowało papiery PS0416. Średnia rentowność była bliska naszym oczekiwaniom – resort finansów przyjął zlecenia w przedziale pomiędzy 5,81% a 5,82% (na koniec dnia kwotowania obniżyły się w okolice 5,77%). Łącznie odkupowane były obligacje o wartości 39,4 mld PLN, popyt wyniósł 5,36 mld PLN, a ostateczna emisja 1,57 mld PLN. Wyniki aukcji mogą świadczą o wysokim popycie na polskie SPW oraz o ograniczonej determinacji MF w plasowaniu nowych emisji (przyjęto zaledwie 30% zleceń). Jest to sygnał, że sytuacja na rynku pierwotnym może w najbliższych miesiącach wspierać scenariusz spadków rentowności na rynku długu. Naszym zdaniem w średnim terminie (po, lub nawet przed osiągnięciem szczytu przez inflację w I kw.) obecne poziomy rentowności zostaną uznane przez inwestorów za atrakcyjne.

Czynnikiem ryzyka dla rynku europejskiego może być czwartkowa emisja hiszpańskich obligacji skarbowych. Patrząc jednak przez pryzmat poprawiających się na rynku nastrojów (wzrosło prawdopodobieństwo, że Portugalia oraz Hiszpania nie będą wymagały wsparcia międzynarodowego), wysoki popyt na tegorocznych aukcjach organizowanych przez państwa PIIGS, a także spadek premii za ryzyko kredytowe sygnalizowany na rynku instrumentów pochodnych, spodziewamy się dalszej poprawy sentymentu.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.