Przedstawiciele EBC w ostatnich tygodniach sygnalizowali, że chociaż widzą konieczność wspierania wzrostu gospodarczego, jednocześnie akcentują to że, gdyby uwidoczniła się wyraźniejsza presja inflacyjna będą zmuszeni do zmiany dotychczasowej polityki monetarnej. Najwyraźniej z fazy zaostrzania samej retoryki niektórzy decydenci zaczynają powoli przechodzić w fazę konkretnych działań. Z opublikowanych w środę stenogramów z posiedzenia Banku Anglii (9-10.02) wynika, że w składzie organu decydującego o wysokości stóp procentowych rysują się coraz większe rozbieżności. Trzech na 9 członków głosowało za podwyżką stóp procentowych – dwóch (Spencer Dale i Martin Weale) widziało konieczność podwyżki o 25 pb, a jeden (Andrew Sentance) o 50 pb. Z drugiej jednak strony Adam Posen opowiedział się za zwiększeniem programu skupu Gilts o 50 mld GBP (do 250 mld GBP). Z ostatnich ankiet wynika, że w opinii ekonomistów wyraźnie wzrosło również w strefie euro prawdopodobieństwo podwyżki stóp w III kw. 2011 r.

Wspomniane tendencje w zakresie polityki pieniężnej będą korzystnie wpływały na wycenę wspomnianych walut, redukując negatywny wpływ ze strony wzrostu ryzyka geopolitycznego. Stąd podtrzymujemy zdanie, że w najbliższych tygodniach kurs EUR/USD będzie testował opór techniczny na poziomie 1,3850 (nie wykluczamy dalszego wzrostu notowań). Notowania GBP/USD już wyraźnie zbliżyły się do ważnego oporu w okolicach 1,63. Wspomniane tendencje mogą stymulować dalszą aprecjację funta. Kolejnym poziomem technicznym jest 1,68 (wsparciem będzie poziom 1,61 i 1,60).

Dodatkowo aprecjację wspólnej waluty może wspierać oczekiwanie na wypracowanie przez liderów europejskich wspólnego programu zarządzania kryzysem w strefie euro. Kluczowe spotkania w tym zakresie odbędą się w marcu. Niemniej póki co brakuje z tej strony pozytywnych impulsów (ujawniają się też duże rozbieżności interesów). Nieoficjalnie mówi się o wydłużeniu okresu obowiązywania wsparcia finansowego dla Grecji (program obowiązuje do 2013 r.), a także o możliwym braku zgody Niemiec dla nowego instrumentu w postaci skupu aktywów skarbowych państw strefy euro (obecnie obligacje skupuje EBC).

Sygnały napływające z Europy i tendencje w zakresie polityki monetarnej będą oddziaływać na przyszłe decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Podwyżka stóp procentowych podczas marcowego posiedzenia zostałaby przyjęta przez rynki finansowe jako naturalna konsekwencja rosnącej na świecie presji inflacyjnej. Jeśli do niej ostatecznie dojdzie, złoty może się wzmocnić. Naszym zdaniem opór techniczny na psychologicznym poziomie 4,0000 może nie zostać przełamany, przynajmniej do środy. Niemniej faktem jest, że nie widać na rynku popytu na naszą walutę (nawet po prawie 10 groszowej przecenie), co pogarsza krótkookresowe perspektywy.

Reklama



Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.