Jak wynika z najnowszej 15. edycji raportu InfoDług, opublikowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. jest to męczyzna w wieku pomiędzy 30 a 39 rokiem życia mieszkający na Mazowszu lub Śląsku, w mieście do 500 tys. mieszkańców, a w przypadku wymienionych regionów w samych Katowicach lub Warszawie. Całkowity poziom zadłużenia Polaków wzrósł w ciągu ostatnich trzech miesięcy o ponad 12% i wynosi obecnie 28,21 miliarda złotych. Z najnowszych danych wynika, że to mężczyźni częściej zalegają z płatnościami, bo jedynie 41% dłużników stanowią kobiety. Na przestrzeni ostatniego kwartału kwota zaległego zadłużenia wzrosła o ponad 3,15 miliarda złotych (12%), a w ciągu ostatniego roku niespłacane zadłużenie zwiększyło się o 68%. Jednocześnie powiększyła się liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem należności. Przez ostatnie trzy miesiące przybyło ich 49 618. Kwartalny wzrost liczby niesolidnych dłużników wyniósł 2,49% i jest on niemal sześciokrotnie niższy niż przyrost całkowitego zadłużenia.

>>>> Zobacz też: Szpitale przekształcone w spółki nie radzą sobie z długami

Nie zmieniła się struktura regionalna zaległego zadłużenia. W województwach mazowieckim i śląskim znajduje się najwięcej mieszkańców mających problemy z długami. Średnia kwota zaległego zadłużenia w lutym 2011 roku wyniosła 13 861 złotych. Znacznie częściej problemy z terminowym regulowaniem należności dotykają mężczyzn niż kobiet. W całej grupie dłużników jedynie 41% stanowią kobiety a 59% mężczyźni. Ta dysproporcja jednoznacznie wskazuje, że kobiety rzetelniej spłacają swoje świadczenia. Należy podkreślić, że struktura udzielonych pożyczek wskazuje na równy podział udzielanych kredytów wśród kobiet i mężczyzn. Z danych zgromadzonych w 15. edycji raportu InfoDług wynika, że w lutym 2011 roku odnotowano dokładnie 837 236 kobiet zalegających z płatnościami.

>>>> Zobacz też: Rząd odsuwa w czasie katastrofę gospodarczą

Reklama

Udział kobiet, które mają problem z terminowym regulowaniem płatności w ogólnej liczbie mieszkańców jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych województwach. Największy odsetek takie kobiety stanowią w województwie zachodniopomorskim (5,98%), a najmniejszy w województwie podkarpackim (2,14%). Wśród kobiet zalegających z płatnościami odnotowano rekordzistkę – mieszkankę województwa mazowieckiego, która zalega na ponad 35 milionów złotych i jest drugą najbardziej zadłużoną osobą w Polsce. Klient podwyższonego ryzyka to osoba, która zalega z płatnościami powyżej 60 dni. Na całościową kwotę zaległych płatności składają się m.in. zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów bankowych, pożyczek, a także opłat za media, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie czy należności alimentacyjne. Najbardziej zadłużona osobą w Polsce jest mieszkaniec województwa mazowieckiego, którego długi sięgają blisko 88 mln zł.

ikona lupy />
Średnie zadłużenie statystycznego dłużnika / Forsal.pl
ikona lupy />
Łączna kwota zadłużenia według województw / Forsal.pl
ikona lupy />
Ilu klientów podwyższonego ryzyka przypada na 1000 mieszkańców w danym województwie / Forsal.pl
ikona lupy />
Łączna liczba klientów podwyższonego ryzyka według województw / Forsal.pl
ikona lupy />
Najwięksi dłużnicy / Forsal.pl