Jeśli na początku bieżącego tygodnia NBP nie zdecyduje się na zorganizowanie operacji dostrajającej płynność, to zapewne niskie oprocentowanie depozytów O/N utrzyma się w kolejnych dniach. Z kolei w przypadku dłuższych depozytów niż 1M krzywa WIBOR wzrosła w zeszłym tygodniu o 6-13 pb (dla WIBOR1M nawet o 22 pb) i naszym zdaniem w najbliższych tygodniach potencjał do dalszego wzrostu stawek wyczerpał się.

Na rynku SPW i kontraktów IRS w zeszłym tygodniu, mimo zaskakującej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która podniosła stopy procentowe o 25 pb (11.05), a także publikacji nieco wyższej od oczekiwań inflacji za kwiecień (13.05), zgodnie z naszymi oczekiwaniami, rentowności SPW i kontraktów IRS o dłuższych terminach wykupu pozostały na praktycznie niezmienionych poziomach. Konsekwencją wspomnianych wydarzeń był natomiast wzrost presji podaży na krótkim końcu krzywej dochodowości – w sektorze 1Y rentowności wzrosły o 10 pb, a w 2Y o około 5 pb.

Mimo wspomnianego negatywnego zaskoczenia dla rynku stopy procentowej, jego średnioterminowe perspektywy nie uległy zasadniczej korekcie. Niemniej w krótkim okresie wzrosło ryzyko przeceny. Wypowiedzi członków RPP przed posiedzeniem majowym sugerowały większy dystans do bieżących odczytów wskaźników makroekonomicznych, natomiast środowa decyzja może świadczyć, że jednak ta dodatnia korelacja jest silniejsza niż przypuszczano. Biorąc pod uwagę, że w maju inflacja będzie zapewne wyższa od kwietniowej, a także, że rośnie ryzyko kolejnej podwyżki stop (w czerwcu lub lipcu), to trudno spodziewać się, żeby notowania wyraźnie umocniły się w najbliższych tygodniach. Publikacja danych makroekonomicznych zaplanowanych na ten tydzień nie powinna zmienić istotnie nastrojów rynkowych.

W tym tygodniu na rynku pierwotnym SPW Ministerstwo Finansów zorganizuje dwa przetargi. W poniedziałek odbyła się aukcja 45-tyg. bonów skarbowych o wartości 0,5-1,0 mld PLN. Emisja wyniosła 0,71 mld PLN, popyt 2,74 mld PLN, natomiast średnia rentowność została ustalona na 4,599%. Kolejny przetarg odbędzie się w środę. W ofercie znajdą się obligacje skarbowe serii PS0416 o wartości 1,0-3,0 mld PLN. Spodziewamy się, że średnia rentowność będzie zbliżona do 5,65%-5,70%. W kontekście sytuacji na rynku pierwotnym warto zwrócić uwagę na wysoki popyt w zeszłym tygodniu na bony skarbowe i obligacje OK0713, mimo rosnących obaw przed inflacją i w konsekwencji szybszej podwyżki stop procentowych.

Reklama

W tym tygodniu spodziewamy się, że rentowności obligacji OK0113 mogą utrzymać się w okolicach 4,90%, PS0416 na poziomie 5,65%, natomiast DS1020 powyżej 6,05%. Pozytywny wpływ na rynek SPW może mieć oczekiwany na początku przyszłego tygodnia (24.05) wykup obligacji serii PS0511 o wartości 12 mld PLN (łącznie z odsetkami), a także perspektywa spadku podaży SPW na rynku pierwotnym w nadchodzących miesiącach bieżącego roku.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.