Złoty konsoliduje się na mocnych poziomach, stabilizacji kursu polskiej waluty sprzyja możliwość wymiany środków unijnych na rynku walutowym za pośrednictwem BGK. Piątek przyniósł umocnienie krajowych SPW.

"Złoty nie reagował dzisiaj na dane makro z Polski, generalnie kurs porusza się w niewielkim paśmie wokół 3,92 zł za euro. Nad głową rynków wisi cały czas BGK, rynek się do tego przyzwyczaił i jest skonsolidowany na mocnych poziomach" - powiedział PAP Marek Cherubin, diler walutowy z Banku BPH.

"Wydaje się bardziej prawdopodobnym, że złoty ruszy w 3,90 za euro niż będzie się w znaczący sposób osłabiał. Nawet znaczące ruchy na parze euro-dolar nie przekładają się na kwotowania złotego" - dodał.

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 6,6 proc. rdr, po wzroście o 7,0 proc. w marcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 9,4 proc.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w kwietniu 2011 r. wyniosła rdr 2,1 proc. wobec 2,0 proc. w marcu.

Koniec tygodnia przyniósł umocnienie na krajowym rynku SPW, w przyszłym tygodniu istotne dla inwestorów będą wyniki przetargu obligacji drogowych oferowanych przez BGK oraz informacje i komentarze dotyczące Grecji.

"Dzisiaj widzimy umocnienie na rynku i spadek rentowności. W przyszłym tygodniu ważne będą wyniki przetargu obligacji drogowych, to może być wyznacznik dla rynku. Przed przetargiem część inwestorów może robić sobie miejsce pod oferowane papiery, a jeśli przetarg będzie udany i zostanie jakiś niezaspokojony popyt to może on się przelać na rynek papierów skarbowych" - powiedział PAP Adrian Skubij, diler obligacji z ING BSK.

"Istotne będzie także to jak się będzie rozwijała kwestia Grecji, dzisiaj rynek zaczął pierwszy raz od jakiegoś czasu reagować nerwowo na to co się dzieje w Grecji" - dodał.

NA środę 25 maja zaplanowano przetarg obligacji infrastrukturalnych IPS1014/IDS1018 o wartości 1,0-2,5 mld zł.