Autostradowa Obwodnica Wrocławia, która będzie jedną z kluczowych, pozamiejskich arterii prowadzących do budowanego na turniej stadionu, ma być gotowa w całości w połowie sierpnia 2011 r. W grudniu 2010 r. oraz w maju tego roku oddano dwa pierwsze odcinki trasy. Długość całej obwodnicy to ok. 36 km; jej budowa podzielona została na trzy części, a koszt całej inwestycji sięgnął ok. 4 mld zł.

Do końca 2011 r. ma być oddany do użytku nowy terminal na wrocławskim lotnisku. Ma on mieć powierzchnię blisko 40 tys. m kw. Inwestycja pozwoli na zwiększenie przepustowości wrocławskiego lotniska z 1,2 mln do 3,2 mln pasażerów rocznie. W ramach całego projektu powstanie również ponad tysiąc miejsc parkingowych.

>>> Czytaj też: Budowa stadionu we Wrocławiu na finiszu - zobacz zdjęcia

Najpóźniej zakończy się modernizacja Dworca Głównego we Wrocławiu. Tu prace budowlane rozpoczęły się pod koniec kwietnia ubiegłego roku. Obecnie, po modernizacji, czynne dla podróżnych są już dwa perony, a na kolejnym prace dobiegają końca. Całość inwestycji ma się zakończyć wiosną 2012 r.

Reklama

Jak zapewniał w rozmowie z PAP rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje Marek Szempliński, jeszcze w tym roku zostanie ukończona większość inwestycji związanych z infrastrukturą drogową w okolicach stadionu. Z kolei w przyszłym roku ma się zakończyć budowa połączenia tramwajowego ze stadionem, przez osiedle Kozanów.

Na pewno do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. nie powstanie galeria handlowa, która miała być tuż przy stadionie. "Jest mowa o tym, że roboty tam mogą lada chwila się zacząć, wtedy byłaby szansa, że będzie tam budynek w stanie surowym. Rozmawialiśmy o tym z UEFA i nie jest to problem, ważne, aby ten powstający obiekt był odpowiednio zabezpieczony" - tłumaczył w rozmowie z PAP dyrektor departamentu ds. społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Michał Janicki.

>>> Czytaj też: Zdjęcia z budowy najważniejszych stadionów na Euro 2012 (ZDJĘCIA)

Według Janickiego Wrocław powinien sobie również poradzić z zakwaterowaniem kibiców, którzy przyjadą na turniej. Oprócz miejsc hotelowych - których jak przyznał Janicki jest za mało, żeby przenocować wszystkich kibiców - w mieście mają być udostępnione kibicom uczelniane akademiki. Mają również powstać w okolicach stadionu dwa pola namiotowe. "Będziemy także proponować kibicom, aby zatrzymali się nie tylko we Wrocławiu, ale również w innych miejscach w regionie" - wyjaśnił dyrektor.

Obecnie - jak tłumaczył Janicki - Wrocław powoli kończy "fazę przygotowań inwestycyjnych i zaczyna skupiać się na samej organizacji turnieju". "Obecnie poświęcamy dużo spotkań problemom związanym z zapewnieniem bezpieczeństwa, przygotowaniom stref kibica czy kwestiom promocyjnym" - powiedział.