Z danych udostępnianych m.in. przez World Nuclear Association wynika, że koszt budowy elektrowni w podobnej technologii w Stanach Zjednoczonych może być blisko dwa razy wyższy niż w Chinach, ok. 5 – 6 mld dolarów w stosunku do 3 mld dolarów za 1000 MW.
– Oczywiście tak duża różnica w kosztach zależy od wielkości inwestycji i liczby zakontraktowanych bloków, lokalizacji elektrowni, modelu finansowania, podziału zadań pomiędzy inwestorem a dostawcą technologii i wielkości zaangażowania lokalnego przemysłu – mówi Jacek Cichosz, dyrektor ds. operacyjnych spółki PGE Energia Jądrowa.

Produkcja energii

W przypadku pierwszej polskiej elektrowni jądrowej PGE koszty budowy szacuje na ok. 3 – 3,5 mld euro za 1000 MW, bazując na kwotach kontraktów zawartych w ostatnich 2 – 3 latach w porównywalnych inwestycjach.
Reklama
Jacek Cichosz podaje, że według publicznie dostępnych danych z rynków Unii Europejskiej koszt produkcji energii z elektrowni jądrowej jest znacząco niższy niż energii produkowanej w OZE (uwzględniając koszty certyfikatów) nawet o kilkadziesiąt procent, a także konkurencyjny wobec energii ze źródeł węglowych, uwzględniając koszty praw emisji CO2.
– O opłacalności budowy elektrowni jądrowych świadczy, że wiele krajów, które już w przeszłości zainwestowały w tego typu obiekty, realizuje lub planuje kolejne inwestycje – wskazuje Jacek Cichosz.
Koszt produkcji energii elektrycznej z elektrowni jądrowej jest również najmniej podatny na wahania i ewentualny wzrost cen paliwa. Dwukrotny wzrost cen uranu przekłada się jedynie na 10 – 15 proc. wzrostu kosztów produkcji energii w elektrowniach jądrowych, w przypadku dwukrotnego wzrostu cen węgla koszt produkcji energii wzrasta o ok. 30 – 40 proc., zaś w przypadku gazu ziemnego może to być nawet ponad 60-proc. wzrost.

Niemcy i reszta

– Pomimo awarii w elektrowni Fukushima i wzroście społecznych obaw są kraje Unii Europejskiej, które nadal chcą rozwijać energetykę jądrową. To m.in. Wielka Brytania, Francja, Finlandia, Czechy czy Słowacja – podkreśla Jacek Cichosz.
Termin uruchomienia pierwszego bloku jądrowego w Polsce do końca roku 2020 jest możliwy do osiągnięcia. Zgodnie z planami budowa pierwszego bloku jądrowego ma się rozpocząć w roku 2016.
Równie ważne jak sama budowa jest to, co wydarzy się przed 2016 rokiem. Zostanie wybrana lokalizacja elektrowni, która musi być poprzedzona wieloma badaniami, w tym geologicznymi. Musi się zakończyć proces oceny oddziaływania elektrowni jądrowej na środowisko, trzeba będzie uzyskać pozwolenie dozoru jądrowego i pozwolenia administracyjne na budowę oraz przeprowadzić konsultacje ze społecznością lokalną w miejscu, gdzie elektrownia ma stanąć.

Wymogi prawne

Dostawca technologii reaktora dla elektrowni oraz główny wykonawca kontraktu powinien zostać wybrany w drugiej połowie 2013 roku.
– Podstawą rozwoju energetyki jądrowej w Polsce są odpowiednie przepisy prawne, w szczególności znowelizowane prawo atomowe oraz tzw. ustawa inwestycyjna. Zlecenia i kontrakty na budowę elektrowni jądrowej w Polsce będą udzielane w oparciu o ustawę o zamówieniach publicznych. Międzynarodowe podmioty powinny zapoznać się ze szczegółami i wymogami ustawy, tak by nie miały kłopotów z ich spełnieniem – wyjaśnia Jacek Cichosz.