Na rynku skarbowych papierów wartościowych nie doszło w środę do większych zmian. Nerwowość na core markets tylko w niewielkim stopniu przekłada się na zmiany rentowności polskich obligacji - w ostatnich dniach obserwowaliśmy małe wahania o 3-5 pb w obie strony. Relatywnie stabilny pozostaje też rynek kontraktów IRS.

Wczoraj uwaga inwestorów została zwrócona ponownie w stronę Grecji. Niemiecki minister finansów oświadczył, iż Niemcy są przeciwko możliwemu wykupowi obligacji zagrożonych krajów na rynku wtórnym przez EFSF (Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej). Dodatkowo European Policy Center – EPC podało, iż Grecja może w pewnym momencie potrzebować trzeciego pakietu pomocy, jeśli nie powróci na ścieżkę wzrostu gospodarczego, do czego potrzebny jest program inwestycyjny, który mógłby go pobudzić. Jak zaznaczył EPC we wnioskach ze szczytu z 21 lipca jest co prawda odniesienie do takiego programu, jednakże jest on bardzo niejasny i brak w nim szczegółów.

W reakcji na te doniesienia w górę poszły rentowności obligacji krajów PIIGS, w tym tak uważnie obserwowane ostatnio papiery włoskie (do 5,15% 5Y) i hiszpańskie (do 5,23% 5Y).

W kraju środowa sesja na rynku SPW rozpoczęła się również od lekkiej realizacji zysków. Wzrost rentowności o 1-2 pb widoczny był szczególnie na dłuższym końcu krzywej. W ciągu dnia przecenione papiery zostały jednak odkupione, co spowodowało, że ich rentowności powróciły w okolice poziomów sprzed korekty.

Reklama

Najważniejszym wydarzeniem dnia była aukcja obligacji drogowych. Tak jak tego oczekiwaliśmy wyniki przetargu pozostały bez wpływu na rynek skarbowych papierów wartościowych. Niemniej warto odnotować, że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) sprzedał obligacje drogowe zapadające w 2014 i 2018 roku za łączną kwotę 2,11 mld PLN. Oferta wynosiła 1,0-2,5 mld PLN. Papiery serii IPS1014 zostały sprzedane za 914 mln PLN, przy popycie na poziomie ponad 1,0 mld PLN i średniej rentowności wynoszącej 5,096% (5,119% maksymalna). Z kolei papiery IDS1018 zostały sprzedane za 1,197 mld PLN, przy popycie na poziomie bliskim 1,4 mld PLN i średniej rentowności wynoszącej 5,822% (5,875% maksymalna). BGK nie zdecydował się na przeprowadzenie aukcji dodatkowej.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.