Działanie to miało niestandardowy charakter. Bank Szwajcarii nie zdecydował się bowiem na najprostszy manewr polegający na zakupach przez niego walut obcych za franki i to bez oficjalnego informowania o tym rynku, ale na o wiele mniej standardowe i wydaje się, że o wiele bardziej skuteczne w bieżących warunkach działanie polegające na obniżce poziomu stóp procentowych i znaczącym zwiększeniu płynności na rynku franka.

>>> Czytaj też: Bank Szwajcarii interweniuje. Kurs franka leci w dół

To czy na dłuższą metę działania te będą wystarczające, to się jeszcze okaże. Dla dalszych wydarzeń na rynkach bardzo ważne jest jednak to, że Bank Szwajcarii wyraźnie podkreślił dziś też, że obserwuje sytuację bardzo uważnie oraz, że będzie podejmował dalsze działania przeciw mocnemu frankowi, jeśli tylko będzie to konieczne.

Szybka reakcja rynku walutowego i pieniężnego

Reklama

Reakcja szwajcarskiego franka na decyzję Banku Szwajcarii była natychmiastowa. Po jej ogłoszeniu w bardzo szybkim tempie stracił on na wartości ponad 3% w stosunku do euro i do złotego. To ważne, bo zaledwie 10 minut przed nadejściem tej bardzo ważnej informacji, szwajcarska waluta była najmocniejsza w historii, zarówno do polskiej (kurs CHF/PLN o godz. 8:47 max. 3,7464), jak i do europejskiej (również wtedy kurs EUR/CHF min. 1,0795).

>>> Zobacz aktualny kurs CHF/PLN

Bardzo szybko na decyzję SNB zareagował także rynek pieniężny. 3-miesięczna stawka Libor CHF, będąca m.in. punktem odniesienia dla określania wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych zaciągniętych we franku w Polsce, która jeszcze wczoraj wynosiła 0,175%, dziś spadła o ponad 21% do poziomu 0,138%.

Dobra decyzja SNB, szkoda tylko, że tak późna

Informacja o decyzji Banku Szwajcarii, to pozytywna wiadomość dla wszystkich zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Każde 10 groszy spadku kursu CHF/PLN oznacza 50 złotych oszczędności na każdej 500 frankowej racie, a niższe oprocentowanie szwajcarskiej waluty może też dodatkowo zmniejszać wysokość samej raty wyrażonej we frankach.
Szkoda tylko, że do takich działań ze strony SNB doszło tak późno, bo być może cena franka względem złotego nie wynosiłaby dziś rano, aż prawie 3,75, ale np. 3,50, albo jeszcze mniej.

Co zrobił Bank Szwajcarii?

Bank Szwajcarii zdecydował się obniżyć w środę docelowy przedział dla 3-miesięcznego Liboru CHF do poziomu 0,00-0,25% z dotychczasowego 0,00-0,75% i podkreślił, że będzie dążył do tego, aby kształtował się on blisko poziomu 0,00%, a nie tak jak dotychczas 0,25%.

Dodatkowo SNB poinformował też o: planowanym zwiększeniu o 50 mld franków poziomu depozytów banków przetrzymywanych w banku centralnym, zaprzestaniu rolowania operacji repo oraz sprzedaży nowych bonów pieniężnych, a także skupie pozostałych bonów skarbowych, aż depozyty banków osiągną planowany poziom.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

ikona lupy />
Stopy procentowe Źródło: opracowanie własne DK Notus na podstawie danych z: stooq.com i www.snb.ch / Forsal.pl