Optymizm na rynku akcyjnym wywołany postawą Angeli Merkel i jej nawoływaniem do szybkich działań w sprawie rekapitalizacji banków nie miał takiego wydźwięku już na rynku walutowym gdzie zostało to przyjęte z dużym dystansem. Nie pomogły również zapewnienia kanclerz o pełnej gotowości niesienia pomocy rodzimym instytucjom finansowym.

Słowa polityków tracą na znaczeniu z punktu widzenia rynku walutowego co potwierdził ostatni brak reakcji na wypowiedź kanclerz Niemiec. Na rynku akcyjnym te informacje zostały przyjęte z dużą dozą optymizmu i nadziei dlatego też zadomowił kolor zielony. W przypadku rynku walutowego jednak nie było już tak kolorowo i wiadomość polityczna została zdystansowana. Brak reakcji może świadczyć o wyczerpaniu cierpliwości inwestorów i coraz mniejszym zaufaniu do słów polityków, które nie pokrywają się żadnymi kluczowymi działaniami. W dniu dzisiejszym odnotowaliśmy również nowe dane makroekonomiczne dla strefy euro oraz Wielkiej Brytanii – decyzja ECB w sprawie stóp procentowych dla strefy euro w październiku wyniosła zgodnie z oczekiwaniami analityków 1.5% i ten sam scenariusz dla Wlk. Brytanii gdzie główną stopę referencyjną pozostawiono na niezmienionym poziomie 0.5%. Parametry wskaźników zgodne z prognozami powinny teoretycznie wpłynąć pozytywnie na wspólną walutę jednak takiego wyniku się spodziewano już wcześniej i informacja została zdyskontowana przez rynek. Brak nadzwyczajnych działań w obecnej sytuacji kryzysowej tak naprawdę nic nie zmienia, a obietnic już nikt nie chce słuchać. To jest przyczyną dla której para EURUSD odnotowuje niewielkie ruchy. Dzisiaj kurs tych walut o godzinie 16.05 notuje 1.3337. Wczorajszą sesję zakończył na wartości 1.3347, a dzisiejsze maksimum wynosi 1.3411 tak więc najbliższym lokalnym maksimum jest 1.3600 osiągnięte na koniec września.

Lepiej sytuacja wygląda w przypadku polskiego złotego, który mimo niewielkich zmian to jednak po raz kolejny dzień z rzędu zdołał zyskać na wartości względem ważniejszych walut na świecie i dzisiaj o godzinie 16.25, para EURPLN oscyluje na poziomie 4.3768. Wczorajszy dzień zakończyła osiągając poziom 4.3808, a dzisiejsze minimum wynosi 4.3641 i jego przebicie dałoby szansę na osiągnięcie ostatniego lokalnego dołka 4.3600 z dnia 27 września.

Sytuacja podobnie wygląda w przypadku franka szwajcarskiego. Krajowa waluta czwarty dzień z rzędu zyskuje na wartości i umacnia się w stosunku do helweckiej waluty. Dzisiaj para CHFPLN o godzinie 16.30 notuje 3.5452 podczas gdy na koniec wczorajszego dnia zanotowała 3.5538, a dzisiejsze minimum dla tej pary walutowej wynosi 3.5243 i przebicie tego poziomu otwierałoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego dołka 3.4990 z dnia 9 września.

Reklama