W pierwszy weekend listopada z Grecji popłynęły dobre informacje: po pierwsze, Jeorjos Papandreu wycofał się z propozycji przeprowadzenia referendum w sprawie pakietu pomocowego, a następnie otrzymał wotum zaufania dla rządu. W niedzielę doszło także do porozumienia z opozycją w sprawie utworzenia nowej koalicji, która w ciągu tygodnia ma zostać zaprzysiężona. Jej obowiązkiem będzie zaakceptowanie ustaleń ze szczytu europejskiego, który odbył się w ostatni weekend października. Pozwoli to Grecji uzyskać wypłatę transzy pomocy w wysokości ok. 8 mld EUR. W poniedziałek rozpoczyna się spotkanie ministrów strefy euro, którzy poruszą nie tylko temat Grecji, ale także sytuacji gospodarczej Włoch, o którą inwestorzy obawiają się coraz bardziej.

W piątek ukazały się dane makroekonomiczne, które wskazują, iż gospodarka strefy euro zmierza ku recesji. Odczyt Indeksu PMI dla sektora usług w strefie euro okazał się niższy od prognoz i wyniósł 46,4. Inwestorzy nie mogą być zadowoleni również z danych o zamówieniach w przemyśle w Niemiec (-4,3 proc. m/m). Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA wyniosła tylko 80 tys. wobec konsensusu ekonomistów na poziomie 95 tys., a stopa bezrobocia spadła do 9,0 proc.
Kurs pary dolar-jen otworzył się w niedzielę poniżej piątkowego zamknięcia tracąc na godz. 8 czasu polskiego ok. -0,2 proc. Jego bieżący kurs wynosi 78,136 JPY. Traci też euro do dolara i euro do funta. Kurs pary euro-dolar zniżkuje ok. 65 pipsów i znajduje się na poziomie ok. 1,3754 USD. Na rynku euro-funta inwestorzy zapłacą za europejską walutę ok. 0,8591 GBP. Od otwarcia rynku miedź traci na wartości ok. 0,4 proc. Na godz. 8 czasu warszawskiego inwestorzy płacili za funt miedzi 355,1 USD. Na rynku złota powiew optymizmu. Cena uncji złota wzrosła od otwarcia sesji ok. 1 proc. i aktualnie wynosi 1772,2 USD. Rynek ropy otworzył się powyżej piątkowego zamknięcia i zyskuje ok. 0,6 proc. Baryłka ropy na londyńskim parkiecie kosztuje 112,95 USD.

Kurs euro-złoty znajduje się przy wsparciu na poziomie 4,37 PLN. Jego przełamanie poprowadzi kurs w okolice 4,4 PLN. Jeśli na szczycie ministrów finansowych strefy euro pojawią się wypowiedzi przedstawiające zapowiedzi konkretnych rozwiązań w sprawie Grecji, Włoch i innych zadłużonych krajów, złoty najprawdopodobniej będzie się zyskiwał na wartości - pierwszy poziom oporu znajduje się na poziomie 4,29 PLN. Obecnie inwestorzy na rynku dolar-złoty płacą za amerykańską walutę ok. 3,174 PLN. Jeśli złoty będzie tracił najbliższe wsparcie znajduje się w okolicy 3,22 PLN. Jeśli kurs obierze przeciwny kurs to najbliższy opór znajduje się na poziomie 3,13 PLN, a kolejny 3,09 PLN.

W poniedziałek uwagę inwestorów przykuje rozpoczynający się szczyt ministrów finansów strefy euro, którzy m.in. poruszą temat Grecji i Włoch. Inwestorzy poznają również dane o sprzedaży detalicznej w eurolandzie (konsensus ekonomistów: -0,5 proc. r/r). W samo południe czasu warszawskiego odbędzie się publikacja danych o produkcji przemysłowej w Niemczech (analitycy przewidują spadek ok. 0,6 proc. m/m).

Reklama