Wszelkie wątpliwości zostały rozwiane przez greckiego przewodniczącego konserwatystów Antonisa Samarasa, który wydał oświadczenie, że jest przeciwny wszelkim restrykcyjnym zmianom jakie mają zostać przeprowadzone przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ta informacja postawiła w cieniu przyszłość wymaganych reform, które muszą być przeprowadzone aby Hellada otrzymała kolejną transzę pomocową od wspólnoty europejskiej, a tym samym po raz kolejny przyszłość strefy euro. Jeżeli taki scenariusz staje się bardzo prawdopodobny dla Grecji to również może oznaczać brak zdecydowanych ruchów ze strony Włochów, których rząd również jest obecnie w przebudowie.

To niewątpliwie powoduje spadek na wartości wspólnej waluty, która w dniu dzisiejszym kontynuuje zeszło tygodniowe spadki do dolara amerykańskiego. Para EURUSD o godzinie 16.20 notuje 1.3629. Na koniec zeszłego tygodnia zanotowała 1.3753, a ten tydzień otworzyła od poziomu 1.3801. Dzisiejsze minimum wynosi 1.3614 i przebicie tego poziomu dałoby szansę na osiągnięcie poniedziałkowego dołka 1.3577.

Dodatkowy pesymizm na rynku walutowym pogłębia sytuacja Węgier, którym obniżono perspektywę zdolności kredytowej do negatywnej, a konkretniej dokonała tego agencja raitingowa Fitch Raitings. Ewentualna obniżka raitingu państwa sprowadzi go do poziomu śmieciowego. To powoduje, że polski złoty również w poniedziałek notuje słabsze wyniki i traci na wartości względem ważniejszych walut na świecie. Para CHFPLN o godzinie 16.30 znajduje się na poziomie 3.5489. Wczorajszą sesję rozpoczęła od wartości 3.5313, a dzisiejsze maksimum to 3.5654 i jego wybicie dałoby szansę na osiągnięcie piątkowego szczytu 3.5890 tak więc niedaleko rejony psychologicznego poziomu 3.60.

Dobre dane makroekonomiczne notuje z kolei Japonia, której PKB okazuje się zgodne z oczekiwaniami analityków i wynosi w III kwartale 1.5% k/k. Informacja jest tym samym lepsza dla gospodarki globalnej ponieważ oznacza to, że kraj kwitnącej wiśni zaczyna wychodzić z recesji gospodarczej zapoczątkowanej marcowym trzęsieniem Ziemi. W dniu dzisiejszym jen japoński zaczął zyskiwać na wartości i umacniał się w stosunku do dolara amerykańskiego. Para USDJPY o godzinie 16.35 odnotowuje wartość 77.020. Na koniec wczorajszego dnia zanotowała 77.166, a dzisiejsze minimum wynosi 76.804 i przebicie tego dolnego poziomu otwierałoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego dołka na 75.560 z dnia 31 października tak więc po ostatniej interwencji Japońskiego Banku Narodowego.

Reklama