Chińskie banki już kolejny rok z rzędu klasyfikują się w pierwszej lidze instytucji finansowych pod względem wielkości aktywów. W pierwszej dziesiątce rankingu znajduje się aż 7 banków z Państwa Środka.

Liderem rankingu jest chiński Industrial & Commercial Bank of China. Wartość aktywów giganta sięga 2032,1 mld dol. Na podium znalazł się także China Construction Bank Corporation (1632,3 mld dol.) oraz Bank of China (1579,3 mld dol.).

>>> Czytaj też: Najlepsze bank internetowe świata 2011. Polska też na podium

Zdecydowana większość banków z zestawienia to reprezentanci państw należących do grupy BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) – banki z tych państw zajmują 17 z 20 pierwszych miejsc w rankingu.

Reklama

Jak zaznaczają autorzy raportu, głównymi graczami na rynku w sektorze bankowym krajów BRIC są instytucje należące do państwa. W Chinach państwowe spółki odpowiadają za 50 proc. całkowitych aktywów branży bankowej, w Brazylii i Rosji - 40 proc., a w Indiach aż 70 proc.

„Państwa rozwinięte obserwują rynki rozwijające się z nadzieją, że pomogą one przywrócić stabilność globalnej gospodarki, dlatego banki z krajów wschodzących wiodą prym w sektorze. Instytucje te mają nie tylko mocne bilanse, ale także coraz bardziej wyrafinowane produkty i usługi oferowane klientom, którzy są motorem wzrostu, zarówno regionalnego, jak i globalnego” – ocenia Joseph D. Giarraputo z Global Finance.

>>> Czytaj też: Lista 10 najbezpieczniejszych banków Europy Środkowo-Wschodniej

Ranking największych banków rynków wschodzących jest publikowany przez magazyn Global Finance już po raz czwarty. W zeszłym roku, w gronie 200 największych banków znalazło się pięć instytucji z Polski – PKO BP (61. pozycja), PEKAO SA (82. miejsce), BRE Bank (142. miejsce), ING Bank Śląski (162. miejsce) oraz Bank Zachodni (187. miejsce). Tegoroczne pełne zestawienie 200 największych banków gospodarek rozwijających się zostanie zaprezentowane na początku grudnia.

ikona lupy />
Ranking największych banków na rynkach wschodzących pozycje 11-50 / Forsal.pl