Rząd USA ogłosił nowy pakiet sankcji na przemysł petrochemiczny i sektor finansowy Iranu w celu zmuszenia władz tego kraju do zaprzestania prac nad budową broni nuklearnej. Podobne sankcje wprowadziły Wielka Brytania i Kanada.

Jak informował w poniedziałek Reuters, powołując się na dyplomatów, również kraje UE mogą we wtorek osiągnąć wstępne porozumienie w sprawie nowych sankcji wobec Iranu, co umożliwi objęcie kolejnych 190 osób i przedsiębiorstw zakazami podróży i zamrożeniem aktywów. Nowe sankcje najprawdopodobniej uderzą w przemysł żeglugowy i zostaną sformalizowane na kolejnym posiedzeniu szefów dyplomacji krajów UE 1 grudnia.

>>> Czytaj też: Międzynarodowa izolacja Iranu nabiera tempa. Zachód wprowadza nowe sankcje

Najnowsze sankcje są odpowiedzią na ostatni raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, który przedstawił dowody, że irański program nuklearny służy nie tylko celom pokojowym.

W piątek Rada Gubernatorów MAEA przyjęła rezolucję wyrażającą "rosnące zaniepokojenie" pracami Iranu w dziedzinie nuklearnej, wzmagając międzynarodowy nacisk na Teheran po niedawnym raporcie Agencji. Rada przyjęła tekst rezolucji ogromną większością głosów; za rezolucją opowiedziały się 32 państwa, dwa - przeciw, jedno wstrzymało się od głosu.

>>> Czytaj też: UE zdecyduje o sankcjach dla Iranu

W rezolucji zrezygnowano wprawdzie z przekazania sprawy programu nuklearnego Iranu do Rady Bezpieczeństwa ONZ, a tym samym z ewentualnego zaostrzenia sankcji wobec Teheranu, ale - zdaniem agencji dpa - tekst rezolucji należy rozumieć jako ultimatum.