W dużej mierze przypisać można to korelacji z główną parą walutową, EUR/USD. Spadek awersji do ryzyka na rynku pociągnął za sobą również aprecjacje aktywów ryzykownych takich jak polski złoty (EUR/PLN -0.94%), czy węgierski forint (EUR/HUF -1.37%).

Sytuacji na rynku PLN pomagają również spekulacje, iż w arkuszach zleceń obecny jest BGK. Zlecenia te nie mają jednak charakteru tzw. agresywnego, powodującego wywołaniem nagłego ruchu skutkującego wzrostem wartości złotego, a jedynie potwierdzają, że instytucja jest obecna na rynku i zapewnia stabilną wycenę waluty.

Warto również zwrócić uwagę na rozpoczynające się dziś dwudniowe posiedzenie RPP. Najprawdopodobniej nie zostaną zmienione stopy procentowe (obecnie 4.5%). Głównym powodem takich oczekiwań jest fakt, iż Rada prawdopodobnie nie chce wywierać dodatkowej presji na osłabienie złotego przed końcem roku pomimo, że w ostatnich publikacjach makroekonomicznych widoczne są już pierwsze oznaki spowolnienia gospodarczego (odczyt indeksu PMI dla przemysłu 49.5pkt spowodowany w dużej mierze pogorszeniem się koniunktury w Niemczech). W przypadku, gdy w najbliższy czwartek 8 grudnia będzie miała miejsce decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp procentowych o 25pb (aktualnie 1.25%) będziemy mogli zaobserwować wzrost dysparytetu stóp procentowych w zestawieniu EUR/PLN w konsekwencji wspierającego złotego na rynku pod koniec roku.

Kluczowym jednak dla zachowania polskiej waluty jest w dalszym ciągu szczyt przywódców Euro-Strefy 9 grudnia i decyzje po nim następujące. Nastroje po wczorajszej konferencji wyraźnie pogorszyły się. Inwestorzy bowiem uznali jednak, iż niewystarczająco zajęto się sprawą aktualnych problemów Hiszpanii i Włoch. Dodatkowo presję podażową wzmagają dzisiejsze doniesienia z agencji S&P o możliwym obniżeniu ratingów krajów Strefy Euro W konsekwencji o godzinie 08:35 złoty minimalnie traci notując: 4.4720 PLN wobec euro, 3.3490 PLN w zestawieniu z dolarem oraz 3.6160 w przypadku pary CHF/PLN.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.