Na rynku stopy procentowej doszło do lekkiego wzrostu rentowności SPW i kontraktów IRS o 1-4 pb. Osłabienie rynku było efektem publikacji danych nt. inflacji w listopadzie. Jak się okazało według danych GUS indeks CPI wyniósł w zeszłym miesiącu aż 4,8% r/r, czyli więcej od skrajnych prognoz rynkowych (4,7%). Mediana oczekiwań kształtowała się na poziomie 4,5% r/r. W efekcie można spodziewać się, że inflacja będzie kształtowała się w całym 2012 r. blisko 3%, co wraz z brakiem potencjału aprecjacyjnego złotego, może skutkować co najmniej odłożeniem w czasie obniżki stop, bądź w ogóle jej brakiem w całym przyszłym roku. Biorąc pod uwagę wysokie obecnie rentowności SPW w sektorach do 2 lat nie spodziewamy się silniejszej przeceny. Niemniej ostatnie dane nt. inflacji wraz z słabym złoty ograniczają naszym zdaniem potencjał do oczekiwanego przez nas wzrostu cen na rynku SPW w perspektywie do końca roku.

W środę odbędzie się aukcja zamiany. Ministerstwo Finansów będzie odkupowało obligacje skarbowe serii OK0112, PS0412 i OK0712 (w obrocie wtórnym pozostają papiery o łącznej wartości 66,8 mld PLN). Inwestorzy będą mogli obejmować w zamian papiery WZ0115, IZ0816, PS1016 i WZ0121. Według MF tegoroczne potrzeby pożyczkowe sfinansowano do końca października br., a teraz mamy do czynienia z prefinansowaniem potrzeb przyszłorocznych. Nasze oczekiwania dotyczące aukcji przedstawimy w raporcie specjalnym.

Na rynku europejskim coraz częściej w ostatnich miesiącach notowane są ujemne nominalne rentowności. Na przełomie listopada i grudnia na rynku wtórnym do minus 0,08% spadły kwotowania niemieckich rocznych papierów skarbowych. W poniedziałek po raz drugi w tym miesiącu podczas aukcji krótkich bonów skarbowych w Holandii rentowności wynosiły minus 0,007%. Cały czas natomiast rentowności obligacji skarbowych Szwajcarii do 3 lat utrzymują się poniżej zera.

Pozytywnym sygnałem w Europie może być spadek rentowności włoskich obligacji skarbowych poniżej 6% w sektorach do 4 lat (we wtorek kwotowania obniżyły się o 10-20 pb). Mimo, że jednocześnie wzrósł dłuższy koniec krzywej dochodowości o 5-10 pb, to jednak może to być spowodowane brakiem interwencji ze strony EBC. Warto wspomnieć, że w zeszłym tygodniu bank centralny praktycznie zaprzestał interwencji. Oznacza to, że krzywa dla włoskich papierów skarbowych zaczyna odzwierciedlać wycenę rynkową. W tym kontekście stromienie się krzywej należy uznać za oznakę normalizacji procesów rynkowych. Podtrzymujemy zdanie, że kluczowa dla strefy euro jest kwestia odzyskania zaufania inwestorów przez Włochy, na co widać pewną szansę w najbliższych miesiącach (mimo licznych czynników ryzyka).

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.