Giełdowy rynek gazu w Polsce będzie tworzony zgodnie z zapisami III Pakietu Energetycznego oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie integralności i przejrzystości rynku energii (REMIT).

Jak podają spółki, w ramach współpracy zostały już powołane zespoły robocze, które zajmą się przygotowaniem rozwiązań prawnych, organizacyjnych oraz technicznych w celu stworzenia giełdowego obrotu gazem. Obecnie przygotowywany jest projekt Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej uwzględniający wprowadzenie węzła wymiany handlowej (tzw. punktu wirtualnego) oraz współpracy z TGE S.A. Propozycje zmian do Instrukcji zostaną wkrótce przedstawione uczestnikom rynku do konsultacji.

>>> Czytaj też: Pęcznieje bańka na łupkach. Ceny tak wysokie, jak przed upadkiem Lehmana

„Obrót gazem na giełdzie jest jednym z elementów budowania konkurencyjnego rynku gazu. Wspólnie z Towarową Giełdą Energii S.A. chcielibyśmy już wkrótce udostępnić takie rozwiązanie dla uczestników rynku gazu w Polsce i przyczynić się do jego liberalizacji” – powiedział Jan Chadam, prezes zarządu Gaz-System S.A.

Reklama

Grzegorz Onichimowski, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii SA., dodaje, że proces tworzenia wolnego rynku gazu jest procesem złożonym i wymaga współpracy wszystkich jego uczestników. "Podobnie jak PSE Operator w elektroenergetyce, Gaz-System jest najważniejszym elementem infrastruktury techniczno-logistycznej rynku gazu, natomiast TGE infrastruktury handlowej, będącej gwarantem przejrzystości zawieranych transakcji. Podjęcie współpracy przez obie firmy jest ważnym krokiem ku liberalizacji polskiego rynku gazu” – mówi Grzegorz Onichimowski cytowany w komunikacie.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. odpowiada za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem wartości ok. 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 15 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia.

Towarowa Giełda Energii S.A. (TGE) powstała pod koniec 1999 roku. Działalność operacyjną rozpoczęła w dniu 30 czerwca 2000 roku, kiedy zawarte zostały pierwsze kontrakty na dostawę energii elektrycznej na tzw. Rynku Dnia Następnego. Obecnie TGE prowadzi następujące rynki: Rynek Dnia Następnego, Rynek Terminowy Towarowy z fizyczną dostawą, Rynek Praw Majątkowych dla OZE i Kogeneracji. TGE prowadzi również Rejestr Świadectw Pochodzenia dla energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE oraz w wysokosprawnych źródłach kogeneracyjnych, a także Rynek Uprawnień do Emisji CO2.