W raporcie przygotowanym na Monachijską Konferencję o Bezpieczeństwie Komisja pisze, że w dwadzieścia lat po zakończeniu zimnej wojny taktyczna broń jądrowa USA i Rosji w Europie "nie ma praktycznie znaczenia wojskowego. Powstanie wzajemnych zagrożeń wojennych między NATO a Rosją jest praktycznie niemożliwe i broń ta nie odgrywa już żadnej roli w wywieraniu presji politycznej na drugą stronę, jak to się działo w czasach zimnej wojny".

Zdaniem autorów raportu Komisji, rozmowy na ten temat mogłyby stanowić część szerszych negocjacji mających na celu redukcję amerykańskich i rosyjskich arsenałów broni nuklearnej wszystkich typów do 1000 głowic bojowych po każdej stronie.

"Komisja uważa, że redukcja do tego poziomu stworzy warunki do zrobienia kolejnego ważnego kroku: przyciągnięcia Chin i innych państw dysponujących bronią atomową do udziału w pierwszych w historii wielostronnych rozmowach na temat zbrojeń nuklearnych" - napisano w raporcie.

Komisja składa się z 15 amerykańskich, europejskich i rosyjskich byłych wysokich urzędników resortów obrony i ekspertów. Jest częścią pozarządowej grupy Global Zero, która działa na rzecz rozbrojenia nuklearnego i do której należy ponad 200 byłych polityków i wojskowych z całego świata.